Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świąteczny weekend: zginęło 51 osób, ponad 2 tys. pijanych kierowców

0
Podziel się:

51 osób zginęło, 592 zostały ranne w 464 wypadkach - to bilans wydłużonego
weekendu świątecznego na polskich drogach. Policjanci zatrzymali też 2128 pijanych kierowców.

51 osób zginęło, 592 zostały ranne w 464 wypadkach - to bilans wydłużonego weekendu świątecznego na polskich drogach. Policjanci zatrzymali też 2128 pijanych kierowców.

Od piątku trwała policyjna akcja "Znicz 2011". Więcej funkcjonariuszy było zarówno na drogach krajowych, wyjazdowych z miast, jak i w okolicach cmentarzy. Kontrolowali przede wszystkim prędkość z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. W dzień Wszystkich Świętych kierowali też ruchem i rozładowali korki w okolicach cmentarzy - gdzie obowiązywały zmiany w organizacji ruchu.

"Patrząc na statystyki można powiedzieć, że najbezpieczniejszym dniem tego weekendu był 1 listopada. Doszło do 77 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 113 zostało rannych. Najtragiczniejszymi dniami był piątek i sobota - w wypadkach ginęło wówczas po kilkanaście osób" - podsumował w środę w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, największy ruch na drogach był właśnie na początku weekendu kiedy wiele osób zdecydowało się na świąteczne wyjazdy. "Powroty, jak wynika z naszych obserwacji, rozłożyły się w czasie. Spodziewamy się, że część osób będzie wracać jeszcze dzisiaj. Apelujemy do nich o ostrożność, rozwagę i zdjęcie nogi z gazu" - zaznaczył.

Policjanci podkreślają, że to właśnie brawura i nadmierna prędkość oraz złe wykonywanie manewrów drogowych np. wyprzedzania - są najczęstszymi przyczynami drogowych tragedii.

W ciągu pięciu dni policjanci, mimo licznych apeli zatrzymali też aż 2128 pijanych kierowców. Najmniej również w poniedziałek - 358.

"Jest to nadal bardzo duża liczba, ale niestety biorąc pod uwagę minione wydłużone weekendy nie jest to rekord" - dodał Sokołowski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. (PAP)

pru/ rda/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.