Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Światowe Dni Muzyki 2014 - we Wrocławiu

0
Podziel się

Prestiżowy festiwal Światowe Dni Muzyki, największy przegląd dokonań w
muzyce współczesnej, w 2014 roku odbędzie się we Wrocławiu. Miasto zyskało ten przywilej po
dziesięcioletnich staraniach - poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.

bEhZuTfp

Prestiżowy festiwal Światowe Dni Muzyki, największy przegląd dokonań w muzyce współczesnej, w 2014 roku odbędzie się we Wrocławiu. Miasto zyskało ten przywilej po dziesięcioletnich staraniach - poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Światowe Dni Muzyki - festiwal prezentujący najnowszą twórczość kompozytorską z kilkudziesięciu krajów i regionów należących do Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (MTMW) - odbędą się w 2014 r. we Wrocławiu.

Światowe Dni Muzyki to festiwal organizowany niemal nieprzerwanie od 1923 r. Jego pierwsza edycja odbyła się w Salzburgu. W Polsce do tej pory Światowe Dni Muzyki były organizowane trzykrotnie: w 1939 r. w Warszawie i Krakowie, w 1968 r. i 1992 r. w Warszawie.

bEhZuTfr

Jak poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej, starania Wrocławia o organizację festiwalu trwały od 10 lat. Ostatecznie decyzja zapadła w maju 2010 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w Sydney. Zdaniem Anny Doroty Władyczko z Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Światowe Dni Muzyki to wyjątkowy festiwal, będący przeglądem najnowszej muzyki z bardzo różnych stron świata. "Festiwal jest zawsze bardzo zróżnicowany stylistycznie, a Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej, które jest jego organizatorem, zrzesza około 60 członków na całym świecie" - powiedziała Władyczko.

Wiadomo już, że Światowe Dni Muzyki odbędą się w dniach 3-12 października 2014. Ich program zostanie skonstruowany zgodnie z regulaminem MTMW i będą się na niego składać utwory z poszczególnych sekcji członkowskich Towarzystwa oraz ze zgłoszeń indywidualnych. Wyboru dokonają jury zatwierdzone przez MTMW oraz organizatorzy festiwalu. Wyznaczono już 22 wstępne kategorie zgłaszanych utworów, m.in.: orkiestrę symfoniczną i kameralną, balet, wojskową orkiestrę dętą, muzykę elektroakustyczną, zespoły: hip-hopowe, rockowe i małych instrumentów.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs kompozytorski na utwór operowy oraz konkurs na instalację dźwiękową, dotyczący wybranej przestrzeni miejskiej (fontanny na Pergoli, Placu Solnego, Rynku). Organizatorzy przewidują także warsztaty przeznaczone dla uzdolnionej muzycznie młodzieży oraz realizacje plenerowe.

W tym roku Światowe Dni Muzyki odbywają się w Sydney, w 2011 roku odbędą się w Zagrzebiu. (PAP)

bEhZuTfx

aszw/ abe/ gma/

bEhZuTfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)