Notowania

wiadomości
25.07.2011 17:16

Światowe gwiazdy na festiwalu Nowe Horyzonty

Trwa 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do stolicy Śląska zjechali światowi twórcy filmowi. "To jest naprawdę fajne święto kina" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Roman Gutek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Trwa 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do stolicy Śląska zjechali światowi twórcy filmowi. "To jest naprawdę fajne święto kina" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Roman Gutek. *

Mija 5. dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Odbyły się już pierwsze pokazy "Piny" Wima Wendersa, pokazy polskich filmów, koncerty i wystawy. Gości festiwalu czeka jeszcze podwójna dawka podobnych wydarzeń.

"To jest naprawdę fajne święto kina. Przyjechało do nas dużo więcej ludzi niż w poprzednich latach. Największą niespodzianką do tej pory był przyjazd Asghara Farhadiego - reżysera filmu +Rozstanie+, który otwierał nasz festiwal. Przyjechał też wielki koreański reżyser - i jak do tej pory największa gwiazda naszego festiwalu - Kim Ki-duk" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Roman Gutek.

"Cieszę się, że widzowie naszego festiwalu oglądają nie tylko nowe filmy. Na pokazach +klasyków+ mamy pełne sale. Także pokazy na rynku cieszą się powodzeniem. Niemy czeski film "Erotikon" z muzyką na żywo oglądało prawie 3 tys. osób. Jest tu bardzo dobra atmosfera. Świetnie przyjęto także +Pinę+ Wima Wendersa" - relacjonował Gutek.

Na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty odbywają się specjalne pokazy, spotkania, koncerty i wystawy. Główną częścią imprezy są jednak przede wszystkim konkursy. I tak w ramach festiwalu odbywają się: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe, Konkurs Europejskie Debiuty Krótkometrażowe oraz Konkurs Nowe Filmy Polskie.

W konkursie głównym (Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty) startuje 14 filmów, m.in.: "Code Blue" Urszuli Antoniak, "Nagroda" Pauli Markovitch, "Utopians" Zbigniewa Bzymka, "Wieczność" Sivaroja Kongsakula, "Ruchy Browna" Nanouki Lepopold, "Attenberg" Athiny Rachel Tsangari oraz "Ojczyzna" Syllasa Tzoumerkasa.

W konkursie Nowe Filmy Polskie można zobaczyć m.in. "Daas" Krystiana Panka, "Ki" Leszka Dawida", "Salę samobójców" Jana Komasy, "Lęk wysokości" Bartka Konopki oraz "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

"Polskie filmy mają niestety dość ubogą formę w porównaniu do kina światowego, ponieważ zazwyczaj mówią o sprawach dotyczących naszego kraju, naszego społeczeństwa. Ważne, że teraz debiutanci mają coś do powiedzenia. To było widać w Gdyni i jest też widoczne u nas. Pokazujemy w tym roku +Daas+, +Ki+ i +Lęk wysokości+. To filmy młodych reżyserów, które są uniwersalne i wnoszą powiew świeżości do naszego kina" - powiedział Gutek i zaznaczył, że do Wrocławia przyjechało także wiele polskich gwiazd. "Przyjechali do nas praktycznie wszyscy twórcy polskich filmów startujących w konkursie" - poinformował.

We Wrocławiu zobaczyć można także panoramę kina, w której wyświetlane będą filmy mistrzów i odkrycia nagradzane na dużych i małych festiwalach. I tak w ramach panoramy pokazane zostaną m.in. "Habemus Papam - mamy papieża" Nanniego Morettiego, "Koń turyński" w reżyserii Beli Tarra oraz "Człowiek z Hawru" Akiego Kurismakiego.

"Habemus Papam - mamy papieża" we Wrocławiu to pierwsze pokazy tego filmu w Polsce. Będzie można zobaczyć go 25, 28 i 29 lipca. "Najprawdopodobniej przyjedzie do nas Moretti. Będzie też Jerzy Stuhr" - powiedział Gutek.

W tym roku we Wrocławiu odbędą się także spotkania, wystawy i koncerty związane z Norwegią oraz pokazy kina norweskiego. Do Wrocławia przyjechało mnóstwo norweskich filmowców i krytyków. "Przyjedzie do nas też Anja Breien, która ma swoją retrospektywę w ramach prezentacji kina norweskiego. W związku z ostatnią tragedią przyglądamy się tym filmom z większą dokładnością. Cały czas trwają dyskusje na temat tego kina i na pewno zmienił się kontekst, w jakim oglądamy te filmy" - zauważył Gutek.

Nowe Horyzonty potrwają do końca tygodnia. "Przed nami jeszcze wiele pokazów. Będą kolejne seanse +Piny+, pokażemy +Habemus Papam - mamy papieża+, +Człowieka z Hawru+, odbędzie się też koncert Nicka Cave'a. Będzie się działo. Jest jeszcze mnóstwo filmów do zobaczenia" - zapewnił Gutek.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu trwa od 21 do 31 lipca.(PAP Life)

dog/ dki/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz