Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowe media o woli pojednania w Katyniu

0
Podziel się:

Zagraniczne media obszernie informowały o przebiegu
obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W wielu doniesieniach eksponowano wolę pojednania i
patrzenia w przyszłość, wyrażoną przez premierów Polski i Rosji.

*Zagraniczne media obszernie informowały o przebiegu obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W wielu doniesieniach eksponowano wolę pojednania i patrzenia w przyszłość, wyrażoną przez premierów Polski i Rosji. *

O uroczystościach w Katyniu, a także o samej zbrodni informowały agencje informacyjne, prasa na stronach internetowych, a także telewizje, m.in. CNN, Euronews, BBC World News, Russia Today i Deutsche-Welle.

Niemiecka agencja dpa pisze o historycznym znaczeniu obchodów 70. rocznicy mordu katyńskiego, podkreślając, że premierzy Donald Tusk i Władimir Putin podjęli próbę "ostrożnego zbliżenia", patrząc w przyszłość.

Agencja obszernie odnotowuje przebieg obchodów i pisze, że choć Putin nie wypowiedział w Katyniu słowa "przepraszam", na co wielu Polaków miało nadzieję, w Warszawie reakcje na wystąpienie rosyjskiego premiera były pozytywne.

Dpa przypomina, że na kilka dni przed obchodami rosyjska telewizja pokazała film "Katyń" Andrzeja Wajdy. Odnotowuje też, że w ostatnich dniach rosyjscy historycy i politycy podkreślali, iż dla prawdy o Katyniu nie ma alternatywy.

Niemiecka agencja zwraca jednocześnie uwagę, że rosyjska telewizja państwowa nie transmitowała na żywo obchodów w Katyniu, "godzinami" pokazując zamiast tego materiały o wizycie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa na Słowacji.

W bieżących relacjach ze środowych uroczystości agencja Reutera podkreśla, że premierzy Polski i Rosji oddali cześć ofiarom Stalina oraz obiecywali "przezwyciężyć bolesne historyczne wspomnienia, które ciągle są przeszkodą w stosunkach dwustronnych".

Reuters napisał, że "tak, jak się tego spodziewano, Putin, były agent KGB - sukcesora stalinowskiego NKWD, nie przeprosił za mord katyński, lecz eksponował wspólne cierpienie Rosjan, Polaków i innych grup etnicznych pod rządami Stalina".

Według Reutera środowe obchody są "ukoronowaniem stałej poprawy w stosunkach między Rosją a Polską, choć różnice (poglądów) pozostają w takich dziedzinach, jak gaz ziemny, obrona przeciwrakietowa i poszerzanie NATO".

W relacji z Katynia Reuters napisał m.in., że "polski premier Donald Tusk, pragmatyk, który chce zbudować ściślejsze więzi gospodarcze z bogatą w energię Rosją, wezwał do pojednania, którego podstawą jest uczciwość wobec zbrodni z przeszłości".

Agencja Reutera opublikowała też w środę duży materiał dokumentacyjny, poświęcony - w kontekście rocznicy mordu katyńskiego - stosunkom polsko-rosyjskim w ostatnich 20 latach. Osobny materiał faktograficzny agencja poświęciła samej zbrodni katyńskiej oraz ewolucji postawy Moskwy w tej kwestii.

Według agencji Associated Press udział Putina w uroczystości upamiętniającej zbrodnię katyńską był "bezprecedensowym gestem dobrej woli i pojednania". AP dodaje, że wydaje się to "częścią szerszej kremlowskiej ofensywy wdzięku ukierunkowanej na Europę Wschodnią".

AP odnotowuje zarazem, że Rosja wciąż nie uznała masakry katyńskiej za zbrodnię wojenną, a radzieckie archiwa dotyczące Katynia pozostają zamknięte.(PAP)

az/ kar/ mhr/

5992443 5992385 5992319 5992271 5991029

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)