Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Światowy Dzień Antykoncepcji

0
Podziel się:

"Twoje życie, twoje ciało, twój wybór" - pod
takim hasłem po raz drugi obchodzono w Polsce Światowy Dzień
Antykoncepcji. Z tej okazji Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton
przypomina, jak zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą oraz
chorobami przenoszonymi drogą płciową.

"Twoje życie, twoje ciało, twój wybór" - pod takim hasłem po raz drugi obchodzono w Polsce Światowy Dzień Antykoncepcji. Z tej okazji Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przypomina, jak zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ponton zorganizował w piątek akcję uliczną promującą antykoncepcję oraz edukację seksualną. W centrum Warszawy edukatorki Pontonu rozdawały ulotki i zachęcały młodych ludzi do rozmów na temat seksu, nowoczesnych metod antykoncepcyjnych i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

"Ponton stara się prowadzić edukację seksualną dla młodzieży przez cały rok, ale Dzień Antykoncepcji to dobra okazja, żeby wyjść z tymi informacjami do ludzi" - mówiła koordynatorka Grupy, Aleksandra Józefowska. Podkreśliła, że młodzież potrzebuje tego rodzaju edukacji - informacji na temat seksualności od kompetentnych osób. "Nie ma edukacji seksualnej w szkołach, więc młodzi ludzie często zdobywają wiedzę na ten temat na własną rękę - od rówieśników, z internetu. Niestety, zazwyczaj zaczynają, jak już się coś stanie, tymczasem najważniejsza jest profilaktyka" - przekonywała Józefowska.

O tym, że tego rodzaju akcje są potrzebne świadczą, jej zdaniem, m.in. telefony do Wakacyjnego Pogotowia Telefonicznego, które od kilku lat prowadzi latem Ponton. "W pierwszych dniach zadzwoniły do nas aż cztery dziewczyny w nieplanowanej ciąży. Co roku przekonujemy się też, że nic się nie zmienia, jeśli chodzi o uświadomienie młodzieży, wciąż pokutuje wiele mitów i stereotypów, jak np. te, że podczas pierwszego razu nie zachodzi się w ciążę, czy że istnieje pozycja zabezpieczająca przed ciążą" - mówiła Józefowska.

Jak podkreśliła, badania pokazują że, blisko połowa młodych ludzi podejmuje decyzje o rozpoczęciu współżycia pod wpływem emocji, nie są to decyzje przemyślane. Część z nich myśli o zabezpieczeniu się przed nieplanowaną ciążą, jednak niewiele pamięta o ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

26 września w 70 krajach na kilku kontynentach obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji. Na świecie inicjatorem tej akcji jest m.in. Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji, w Polsce wspiera ją Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton.

Ponton to nieformalna grupą wolontariuszy działających przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Działania Pontonu to przede wszystkim poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego. W każdy piątek w godzinach 16-20 pod numerem (22) 635 93 92 działa telefon zaufania prowadzony przez wolontariuszy Pontonu.

W Polsce już drugi rok trwa edukacyjna kampania społeczna "Tak! dla nowoczesnej antykoncepcji", w ramach której prowadzone są m.in. szkolenia dla pedagogów szkolnych oraz akcje informacyjne w kinach. Działają także strony internetowe www.pigulka.pl oraz www.your-life.pl dedykowane w szczególności młodym ludziom rozpoczynającym życie seksualne, a także wszystkim osobom zainteresowanym dostępem do rzetelnych informacji na ten temat.

Jak wynika z badań CBOS (z 2004 roku) ponad 65 proc. aktywnych seksualnie Polek w wieku 15-49 lat stosuje jakieś metody zapobiegania nieplanowanej ciąży. Najpopularniejszymi metodami regulacji urodzeń są prezerwatywy (tę metodę wybiera prawie 37 proc. ankietowanych) oraz pigułki antykoncepcyjne lub inne środki hormonalne (używa ich prawie 26,9 proc badanych). Spiralę stosuje 5,6 proc. kobiet, a 1,8 proc. - inne środki chemiczne i inne mechaniczne

Coraz rzadziej kobiety stosują metody naturalne jak mierzenie temperatury lub/i obserwacja śluzu szyjkowego (4,7 proc.) czy kalendarzyk małżeński (21,2). Stosunek przerywany jako metodę zapobiegania ciąży stosuje 19,5 proc. respondentów.

Młode kobiety stosują metody bardziej skuteczne - prezerwatywy lub pigułki antykoncepcyjne, natomiast 40-latki najczęściej stosują kalendarzyk małżeński oraz stosunek przerywany.

Tymczasem, jak pokazują badania CBOS-u, większość Polaków dopuszcza stosowanie różnych metod antykoncepcyjnych, ale największą aprobatą cieszą się tzw. naturalne metody planowania rodziny, a najmniejszą - hormonalna antykoncepcja postkoitalna (tabletki zapobiegające zajściu w ciążę, przeznaczone do stosowania do 3 dni po stosunku). Zdecydowana większość ankietowanych opowiada się także za wychowaniem seksualnym w szkołach, w tym również za lekcjami, na których nastolatki poznawałyby różne metody zapobiegania ciąży. (PAP)

akw/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)