Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w muzeach warszawskich

0
Podziel się:

W piątek po raz czwarty w Muzeum Narodowym w Warszawie, z okazji
przypadającego w tym dniu Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzony będzie Dzień otwarty
dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W tym roku do akcji dołączyły się trzy inne muzea.

W piątek po raz czwarty w Muzeum Narodowym w Warszawie, z okazji przypadającego w tym dniu Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzony będzie Dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W tym roku do akcji dołączyły się trzy inne muzea.

Są to: Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Niepodległości wraz ze swoimi oddziałami: Muzeum Więzienia Pawiak i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Sportu i Turystyki. "Bardzo chcemy, by 3 grudnia był specjalnie zaakcentowany we wszystkich muzeach warszawskich. Może uda się z czasem też rozpropagować naszą akcję na muzea w całej Polsce" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej Katarzyna Rokosz, kierownik Ośrodka Oświatowego Muzeum Narodowego.

Podczas uroczystej inauguracji dnia otwartego w Muzeum Narodowym wystąpią dzieci z grupy teatralnej Bajkoludki przy Instytucie Głuchoniemych oraz zostanie otwarta wystawa prac osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych Unikat z Katowic. Później - jak zaznaczyła Rokosz - będzie "normalna praca", czyli zajęcia w poszczególnych galeriach muzeum.

Osoby, które przyjdą do muzeum, będą mogły wziąć udział w szeregu zajęć przygotowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w tym specjalnie dostosowanych dla osób niewidzących i słabowidzących. Podczas spotkań widzowie poznają m.in. tajemnice konserwacji, sekrety egipskich mumii, życie i obyczaje szlachty staropolskiej; zaznajomią się z obrazami Jana Matejki, malarstwem włoskim, bogami starożytnej Grecji i Rzymu czy Bożym Narodzeniem w sztuce.

"Nie będziemy przygotowywać specjalnych atrakcji - chcemy, by niepełnosprawni mogli zaznajomić się z tym, z czym na co dzień spotykają się w muzeum pełnosprawni" - powiedziała Rokosz. "Kładziemy nacisk na normalność i codzienność. Muzeum jest przygotowane na co dzień do zajęć z osobami niepełnosprawnymi i pracujemy z nimi na co dzień. Przybywa ich jednak do nas mało. Doświadczenie pokazało, że nie jest łatwo zorganizować przyjazd do Warszawy, do muzeum, grupie osób niepełnosprawnych ruchowo, bo to dużo kosztuje. Na przyjazd z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych łatwiej jest im dostać dofinansowanie" - zaznaczyła.

"Zapraszamy wszystkich chętnych zarówno niepełnosprawnych - o wszystkich rodzajach niepełnosprawności, będą osoby, które im we wszystkim pomogą - jak i osoby pełnosprawnych, grupy szkolne, osoby indywidualne, od lat 5 do 105. Przypominamy, że piątek jest dniem, kiedy w muzeum nie trzeba kupować biletu" - powiedziała Rokosz.

Przedstawiciele wszystkich czterech muzeów, które wezmą w tym roku udział w dniu otwartym dla osób niepełnosprawnych, podkreślali, że są przygotowani i na co dzień pracują z takimi osobami; niestety w placówkach, mimo wprowadzonych ułatwień - z wyjątkiem muzeum sportu, są jeszcze bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osobom z dysfunkcjami ruchu. Tak jest też w Muzeum Narodowym. "Specjalny raport w tej sprawie przygotowuje dla nas pan jeżdżący na nowoczesnym wózku" - poinformowała Rokosz.

Dzień otwarty po raz pierwszy zorganizowany został w Muzeum Narodowym w 2007 r. z inicjatywy Stowarzyszenia "Razem dla Niepełnosprawnych". "Osoby niepełnosprawne mają takie same prawa do poznania bogactwa dorobku kulturalnego co osoby sprawne. Najwyższy czas, by obecność osób niepełnosprawnych w takich miejscach jak muzea była czymś normalnym, zwykłym" - powiedział Marek Książek ze Stowarzyszenia.

W pierwszej edycji dnia otwartego Muzeum odwiedziło ponad tysiąc osób.

Szczegóły dotyczące obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w muzeach warszawskich można znaleźć na stronie: http://www.dzienniepelnosprawnych.mnw.art.pl

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest co roku 3 grudnia. Proklamowany został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)