Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Światowy Szczyt Noblistów: Troje noblistów spotka się z młodymi naukowcami

0
Podziel się

Troje noblistów z różnych dziedzin nauki spotka się 23 października w
Warszawie z młodymi polskimi naukowcami. Spotkanie organizowane przez Ministerstwo Nauki i
Szkolnictwa Wyższego towarzyszy 13. Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

bEpPVeJh

Troje noblistów z różnych dziedzin nauki spotka się 23 października w Warszawie z młodymi polskimi naukowcami. Spotkanie organizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego towarzyszy 13. Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Spotkanie odbędzie się na Zamku Królewskim, w dniu urodzin prof. Jana Czochralskiego (1885-1953). Ten uczony i przedsiębiorca w 1916 r. wynalazł metodę hodowania dużych kryształów metali i półprzewodników, wykorzystywaną w urządzeniach elektronicznych. W tym roku przypada 60. rocznica jego śmierci, a uchwałą Sejmu rok 2013 został ustanowiony rokiem polskiego uczonego.

Swój udział w środowym spotkaniu potwierdziła Carol Greider - laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za rok 2009. Prowadziła ona badania nad procesami starzenia się komórek oraz rozwoju nowotworów. Z młodymi uczonymi spotkać ma się również Theodor Haensch - noblista w dziedzinie fizyki za rok 2005, którego badania przyczyniły się do rozwoju precyzyjnej spektroskopii laserowej. Do Warszawy przyjedzie też Brian Kobilka, laureat Nobla w dziedzinie chemii za rok 2012. Jego prace dotyczyły receptorów sprzężonych z białkiem G, dzięki którym nasz organizm jest w stanie czuć i działać.

bEpPVeJj

Nobliści opowiedzą o swojej drodze do sukcesu, badaniach i znaczeniu odkryć naukowych. Dyskusję poprowadzić mają członkowie Rady Młodych Naukowców oraz laureaci programów i konkursów ministra. W programie znalazły się również warsztaty z noblistami.

"Wierzę, że spotkanie z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki będzie inspiracją dla wielu młodych uczonych do osiągania światowej skali sukcesów naukowych" - stwierdziła minister Barbara Kudrycka.

Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla rozpocznie się w poniedziałek i potrwa trzy dni. Hasło szczytu to "Solidarność dla pokoju - czas działać". Spotkania zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.(PAP)

lt/ agt/ jbr/

bEpPVeJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)