Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Święcicki apeluje do ministra kultury w sprawie Muzeum Historii Żydów

0
Podziel się:

O roztropność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie dokończenia
prac nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich zaapelował do ministra kultury Bogdana
Zdrojewskiego przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy placówki Marcin Święcicki.

O roztropność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie dokończenia prac nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich zaapelował do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy placówki Marcin Święcicki.

"Z niepokojem przyjmuję informację rzecznika prasowego ministerstwa o zapowiedzianej zmianie na stanowisku dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Jerzy Halbersztadt kierował projektem muzeum od 14 lat, również w pierwszych heroicznych latach, kiedy muzeum nie było współfinansowane ze środków publicznych" - napisał Święcicki w przesłanym PAP piśmie.

Przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich podkreślił, że "dyrektor Halbersztadt ma wielki wkład w stworzenie nowoczesnej koncepcji programowej muzeum, zbudowanie zespołu z wyprzedzeniem realizującego programy kulturalne i edukacyjne muzeum i przygotowującego wystawę główną, a także w przygotowanie i rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego, w wyniku którego Warszawę ozdobi interesujący budynek".

"Jest wielką zasługą dyrektora Halbersztadta, historyka znakomicie znającego stosunki polsko-żydowskie, że projekt Muzeum Historii Żydów Polskich cieszy się wiarygodnością nie tylko w Polsce, ale i na świecie, co jest niezwykle ważne dla umocnienia nowoczesnego wizerunku naszego kraju za granicą" - ocenił Święcicki.

W jego opinii jak każdy ambitny wielki projekt, także powstawanie muzeum nie jest wolne od problemów i trudności. "Zdaję sobie z tego sprawę jak również z tego, iż zgodnie ze statutem muzeum minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezydent Warszawy i Stowarzyszenie ŻIH mają prawo powołać na dyrektora nową osobę na nową kadencję. Apeluję jednakże do pana ministra i innych instytucjonalnie odpowiedzialnych osób, aby w sprawach muzeum mieli na uwadze stare polskie powiedzenie, iż lepsze bywa wrogiem dobrego" - zauważył Święcicki.

"Jako osoba od 1996 roku patronująca powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich apeluję o roztropność i rozwagę przy podejmowaniu wszelkich dalszych decyzji w sprawie dokończenia prac nad projektem o wybitnym znaczeniu dla nas i przyszłych pokoleń" - napisał.

Ministerstwo kultury pisma nie komentuje.

Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński poinformował PAP 4 marca, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wystąpiła do szefa resortu kultury o zgodę na powołanie Agnieszki Rudzińskiej-Rytel na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. Rudzińska-Rytel pełni obecnie obowiązki wicedyrektora Muzeum ds. komunikacji i programów publicznych. Jerzemu Halbersztadtowi kilka miesięcy temu skończyła się kadencja dyrektora.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski nie zgłosił zastrzeżeń do zamiaru powierzenia Rudzińskiej-Rytel pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Najbardziej prawdopodobny tryb powołania dyrektora to konkurs, jednak istnieje możliwość powołania dyrektora Muzeum w innym trybie, po wcześniejszych konsultacjach.

Jerzy Halbersztadt był kierownikiem i menedżerem projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich z ramienia Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny od momentu kiedy koncepcja placówki powstała, czyli od roku 1996. W listopadzie 2005 roku Muzeum Historii Żydów Polskich zostało zarejestrowane jako pierwsza w Polsce instytucja kultury, finansowana zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Jerzy Halbersztadt został nominowany przez ministra kultury, prezydenta Warszawy oraz przewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH na dyrektora Muzeum.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje w Warszawie naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. W grudniu 2010 r. budowa MHŻP osiągnęła półmetek prac. Jej zakończenie jest planowane na marzec 2012 roku.(PAP)

agz/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)