Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyski fragment Szlaku Cysterskiego - na kartach pocztowych

0
Podziel się:

Opactwo w Wąchocku i pocysterski zespół klasztorny w Koprzywnicy - dwa
zabytkowe obiekty monastyczne z regionu świętokrzyskiego - promują polski Szlak Cysterski na
kartach pocztowych wprowadzonych do obiegu przez Pocztę Polską.

Opactwo w Wąchocku i pocysterski zespół klasztorny w Koprzywnicy - dwa zabytkowe obiekty monastyczne z regionu świętokrzyskiego - promują polski Szlak Cysterski na kartach pocztowych wprowadzonych do obiegu przez Pocztę Polską.

Na karcie prezentującej klasztor w Wąchocku umieszczono widok elewacji południowo-zachodniej opactwa, a na ilustracjach - fotografię późnoromańskiego kapitularza z I połowy XIII wieku oraz zdjęcie fragmentu rozety w kapitularzu z wizerunkiem św. Bernarda. W tle pola ilustracyjnego jest znak Szlaku Cysterskiego.

Z kolei na karcie poświęconej pocysterskim zabytkom w Koprzywnicy znajduje się sylweta kościoła św. Floriana z najstarszą częścią zabudowań klasztornych, natomiast na ilustracjach - fotografia nawy głównej z barokowym ołtarzem z XVII wieku i zdjęcie zwornika w kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W tle pola ilustracyjnego - również znak szlaku.

Karty wydano w łącznym nakładzie 55 tysięcy egzemplarzy.

Zakon Cystersów poprzez swoją duchowość i różne działania wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się oblicza kulturowego Europy. W 1998 roku Rada Europy zdecydowała o utworzeniu szlaku turystycznego drogami cystersów, w ramach międzynarodowego programu "europejskich dróg kulturowych". Ma on ukazać wspólne, wielowiekowe dziedzictwo łączące wszystkie kraje kontynentu.(PAP)

mch/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)