Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: 136 mln zł na rozbudowę szpitali w 2010 r.

0
Podziel się

Prawie 136 mln zł zainwestuje przyszłym roku Świętokrzyskie w rozbudowę bazy
lecznictwa w szpitalach wojewódzkich. Realizowanych ma być 11 przedsięwzięć, na które zarezerwowano
105,3 mln zł w Regionalnym Programie Operacyjnym Unii Europejskiej, a resztę w budżecie własnym -
zapowiada zarząd województwa.

bEhqVZlx

Prawie 136 mln zł zainwestuje przyszłym roku Świętokrzyskie w rozbudowę bazy lecznictwa w szpitalach wojewódzkich. Realizowanych ma być 11 przedsięwzięć, na które zarezerwowano 105,3 mln zł w Regionalnym Programie Operacyjnym Unii Europejskiej, a resztę w budżecie własnym - zapowiada zarząd województwa.

Kosztorys największego zadania - budowy trzeciego bloku operacyjnego, modernizacji pracowni diagnostyki obrazowej i zakupu cyfrowej aparatury diagnostycznej w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Czerwonej Górze - opiewa na 40 mln zł. "Dzięki tym inwestycjom placówka będzie mogła sprostać wyzwaniom w pełni nowoczesnej lecznicy" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Gos.

Rozbudowa oddziału onkohematologicznego i brachyterapii m.in. o ośrodek przeszczepów szpiku kostnego oraz zaplecze ambulatoryjne i diagnostyczne białaczek, wyposażenie nowego bloku operacyjnego (m.in. w urządzenia do stosowania radioterapii podczas zabiegu) i pomieszczeń do sterylizacji narzędzi, a także budowa hospicjum, czeka natomiast Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

bEhqVZlz

Inwestycje w ŚCO są związane z rosnącymi trendami zachorowalności na nowotwory; według prognoz, do 2020 roku liczba tych zachorowań ma wzrosnąć na świecie o 300 proc. w porównaniu z danymi z początku lat 80. zeszłego wieku - poinformował dyrektor Centrum dr Stanisław Góźdź.

O oddział kardiochirurgii i nowy oddział neurochirurgii wzbogaci się w połowie przyszłego roku Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Obie inwestycje są już w stanie surowym zamkniętym. Z kolei w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy powstanie pawilon oddziału młodzieżowego. Pacjenci z tej grupy wiekowej pochodzący z regionu świętokrzyskiego leczeni są obecnie w innych województwach.

Ponadto w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy ma powstać zakład rehabilitacji dla osób pracujących, z którego będą mogły korzystać osoby dotknięte chorobami zawodowymi. Placówka ma kosztować pięć mln zł.

W mijającym roku wydatkowano w Świętokrzyskim 31,5 mln zł na inwestycje w szpitalnictwo. Dzięki prawie 24 mln zł dotacji unijnej i blisko ośmiu mln zł z budżetu województwa, rozpoczęto budowę oddziałów kardiochirurgicznego i neurochirurgicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach oraz bloku operacyjnego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - przypomniał Gos.(PAP)

bEhqVZlF

mch/ bno/ jbr/

bEhqVZma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)