Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świetokrzyskie : W sobotę V Dzień Tkaczki w Bliżynie

0
Podziel się:

Pokaz obróbki lnu oraz nauka tkania i snucia to niektóre propozycje Muzeum
Dawnej Wsi "Domek Tkaczki" w Bliżynie (Świętokrzyskie) w ramach zapowiedzianego na sobotę V Dnia
Tkaczki. Pokazy uzupełni wystawa dawnych urządzeń i warsztatów tkackich.

Pokaz obróbki lnu oraz nauka tkania i snucia to niektóre propozycje Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki" w Bliżynie (Świętokrzyskie) w ramach zapowiedzianego na sobotę V Dnia Tkaczki. Pokazy uzupełni wystawa dawnych urządzeń i warsztatów tkackich.

"Zależy nam na zachowaniu dla następnych pokoleń dawnych tradycji tkackich. Nie chodzi o to, byśmy cofnęli się o lata, ale by pokazać, jak dawniej wyglądało życie" - wyjaśniła w piątkowej rozmowie z PAP Urszula Jędrzejczyk, współzałożycielka Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki".

V Dzień Tkaczki zaplanowano na sobotę, ale już w piątek poprzedziła go wystawa "Amatorskiej tkaniny unikatowej". "Na szczególną uwagę zasługują tkaniny utkane na krośnie przez nasze nestorki, ponad osiemdziesięcioletnie panie. Na szczęście w naszej gminie te tradycje nigdy nie zaginęły" - zaznaczyła Jędrzejczyk.

W sobotę w "Domu Tkaczki" w Bliżynie wszyscy chętni będą mogli poznać historię obróbki lnu oraz tkactwa. Według Jędrzejczyk, październik jest miesiącem, którego nazwa pochodzi od słowa "paździerze", oznaczającego odpadki z obrabianego lnu. To właśnie w tym miesiącu przygotowywano lniane włókna.

Ten proces będą mogli prześledzić uczestnicy sobotniego Dnia Tkaczki, będą też mogli spróbować swoich sił przy warsztacie tkackim.

Dzień Tkaczki od pięciu lat odbywa się w pierwszą sobotę października.

Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki" powstało z inicjatywy zafascynowanych tradycjami tkackimi Urszuli i Grzegorza Jędrzejczyków, w gminie Bliżyn, położonej w północnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie skarżyskim. (PAP)

mjk/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)