Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Apel ws. 150. rocznicy urodzin S. Żeromskiego

0
Podziel się:

Apel ws. upamiętnienia przypadającej w 2014 r. 150. rocznicy urodzin Stefana
Żeromskiego wystosowali do instytucji kultury, oświaty oraz organizacji społecznych radni sejmiku
województwa świętokrzyskiego. Pisarz urodził się w 1864 r. w Strawczynie k. Kielc.

Apel ws. upamiętnienia przypadającej w 2014 r. 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego wystosowali do instytucji kultury, oświaty oraz organizacji społecznych radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Pisarz urodził się w 1864 r. w Strawczynie k. Kielc.

Jak napisano na stronie internetowej województwa świętokrzyskiego apel sejmiku "ma związek z tym, że rok 2014 nie został ogłoszony przez polski parlament rokiem Żeromskiego."

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę i promocję w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk, liczy on na to, że obchody rocznicy urodzin pochodzącego z Kielecczyzny pisarza, będą równie udane jak przed dziesięciu laty.

"Wtedy nie udało się przeforsować w Sejmie +Roku Żeromskiego+. Pisarz jest tak mocno związany z naszym regionem, że taki rok powinniśmy ogłosić w Świętokrzyskiem. Myślę, że w kalendarzu imprez powinno się znaleźć kilkadziesiąt wydarzeń związanych z Żeromskim" - zaznaczył Kowalczyk.

Radni zaapelowali w poniedziałek do instytucji kultury, nauki, oświaty, samorządów oraz organizacji społecznych o włączenie się w obchody 150. rocznicy urodzin Żeromskiego. "Związki wybitnego pisarza z ziemią świętokrzyską były zawsze żywe i są obecne w jego twórczości".

"Niech rok 2014 stanie się okazją do przypomnienia postaci i zasług tego wielkiego polskiego twórcy oraz popularyzowania jego dorobku literackiego" - podkreślili radni w apelu.

Stefan Żeromski był prozaikiem, dramatopisarzem oraz publicystą. Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie k. Kielc. W miejscowym kościele do dziś znajduje się metryka chrztu pisarza. Wychowywał się w Ciekotach u podnóża Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich. Od 1874 roku uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego (filia Muzeum Narodowego w Kielcach). Akcję wielu swoich utworów umieścił na Kielecczyźnie. Tytuł powieści "Wierna Rzeka" stał się nawet nową nazwą dla przepływającej na zachód od Kielc rzeki Łosośnej oraz stacji kolejowej w pobliżu Gnieździsk (linia Kielce-Włoszczowa)

Pisarz zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym na warszawskiej Woli. (PAP)

mjk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)