Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Gmina Oksa zakończyła budowę wodociągu

0
Podziel się:

Ponad 9 mln zł kosztowała rozbudowa sieci wodociągowej w gminie Oksa
(Świętokrzyskie) przeprowadzona w latach 2008-2013. We wtorek wójt gminy Tadeusz Soboń zapewnił
PAP, że obecnie 99 proc. gospodarstw ma dostęp do wody z kranu.

Ponad 9 mln zł kosztowała rozbudowa sieci wodociągowej w gminie Oksa (Świętokrzyskie) przeprowadzona w latach 2008-2013. We wtorek wójt gminy Tadeusz Soboń zapewnił PAP, że obecnie 99 proc. gospodarstw ma dostęp do wody z kranu.

Efektem prac w gminie Oksa jest 63 km sieci wodociągowej, ponad 600 przyłączonych gospodarstw oraz dwa ujęcia wody. Jak powiedział PAP wójt Soboń "jeszcze kilka lat temu stopień dostępu do wodociągu wynosił poniżej 50 proc. Dziś ten wskaźnik sięgnął 99 proc.".

Zaznaczył, że ten jeden brakujący procent to głównie domki letniskowe, zamieszkiwane sezonowo przez turystów. Rozbudowa sieci wodociągowej objęła miejscowości położone głównie w północnej i wschodniej części gminy Oksa.

Według Sobonia inwestycja jest istotna nie tylko ze względu na komfort mieszkańców, ale także dla ma znaczenie dla potrzeb rolnictwa.

"Rolnicy na naszym obszarze w dużej mierze nastawieni są na hodowlę krów mlecznych. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, która skupuje mleko na naszym obszarze wymaga badań jakości wody, teraz ten wymóg będzie łatwiejszy do spełnienia. Do tego dochodzą anomalie pogodowe, często spotykane susze. Ta inwestycja ma ogromne znaczenie" - ocenił.

Kolejnym wyzwaniem dla gminy będzie budowa sieci kanalizacyjnej. Obecnie w gminie działa prawie 400 przydomowych oczyszczalni ścieków, ale jak powiedział wójt, nie ma ani metra kanalizacji, dlatego będzie to ważne zadanie na przyszły okres budżetowy Unii Europejskiej.

Budowa kanalizacji w gminie Oksa w 60 proc. została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Gmina Oksa położona jest w zachodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie jędrzejowskim. Zamieszkuje ją 4,8 tys. osób. Około 73 proc. jej powierzchni stanowią użytki rolne. (PAP)

mjk/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)