Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Kamieniołom ze śladami tetrapodów będzie zagospodarowany

0
Podziel się:

Uporządkowanie wyrobiska, budowę pawilonu paleontologicznego, drogi
dojazdowej i parkingów zakłada projekt zagospodarowania terenu wokół kamieniołomu w Zachełmiu k.
Kielc., w którym odkryto ślady najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych - tetrapodów.

Uporządkowanie wyrobiska, budowę pawilonu paleontologicznego, drogi dojazdowej i parkingów zakłada projekt zagospodarowania terenu wokół kamieniołomu w Zachełmiu k. Kielc., w którym odkryto ślady najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych - tetrapodów.

Gmina Zagnańsk, na terenie której znajduje się Zachełmie, stara się o dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak poinformował wójt Zagnańska Zbigniew Zagdański, w ramach projektu zostanie zmodernizowana droga dojazdowa do kamieniołomu - dawnej kopalni - a obok powstaną dwa parkingi.

Sam kamieniołom zostanie uporządkowany i zabezpieczony. "Nad kamieniami, na których widać ślady tetrapodów, powstanie specjalna zabudowa - po to, by uchronić tropy od zniszczenia" - powiedział Zagdański. Będzie także wyznaczona ścieżka dla turystów.

W pobliżu kamieniołomu zostanie wybudowany pawilon paleontologiczny. "Będzie to budynek o oryginalnej architekturze - półkolisty - w którym będą prezentowane znaleziska związane z historią Ziemi. Za pomocą multimediów przedstawimy także, jak wyglądało życie na naszej planecie w czasach tetrapodów" - dodał wójt.

"Chcemy dostarczyć odwiedzającym Zachełmie dobry produkt turystyczny" - podkreślał Zagdański i dodał, że gmina już ogłosiła przetarg na budowę drogi dojazdowej i parkingów.

Wartość projektu to 12 mln złotych - gmina liczy na 80 proc. dofinansowania inwestycji ze środków unijnych.

Kamieniołom w Zachełmiu będzie w przyszłości rezerwatem, ale - jak zapewniał wójt - specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) uważają, iż inwestycja nie zaszkodzi funkcjonowaniu rezerwatu.

W nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami w Górach Świętokrzyskich naukowcy - Piotr Szrek z PIG oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego - odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

Ślady są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat.

Naukowcy poinformowali o odkryciu na początku stycznia. Wyniki badań opublikowali na łamach prestiżowego tygodnika naukowego "Nature".(PAP)

ban/ ls/ jbr/

świętokrzyskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)