420 melodii z repertuaru zespołów, kapel, skrzypków i wiejskich śpiewaków - owoc ponad 50-letniej pasji kolekcjonerskiej Władysława Kuncewicza - znalazło się w książce "Świętokrzyskie melodie ludowe". Ukazała się ona nakładem kieleckiego klasztoru księży pallotynów i Towarzystwa Edukacyjnego "Być w Europie".
Zbiór zawiera pieśni, piosenki ludowe i przyśpiewki, które pod względem metrum muzycznego zgrupowane zostały w trzech rozdziałach, jako: polki w takcie na 2/4 (230 pozycji), oberki na 3/8 (70) oraz walczyki na 3/4 (120). Kolekcja obejmuje zarówno stare, tradycyjne melodie ludowe, jak i nowe.
"Książka +Świętokrzyskie melodie ludowe+ jest niezwykłym zapisem naszych tradycji i bogactwa historii. Przypomina o tym, jak ważne miejsce w naszym dorobku kulturalnym zajmują tradycje muzyczne. Proste melodie i teksty mówią najprawdziwiej i najszczerzej o tęsknotach, szczęściu, sukcesach i goryczy; mówią o nas" - napisał we wstępie marszałek województwa Adam Jarubas.
W opinii badacza folkloru z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach dr. Stanisława Cygana, stanowiący w miarę jednorodny pod względem gatunkowym, tematycznym i melodycznym śpiewnik "wpisuje się dobrze w tradycję zbierania i notowania tekstów ludowych, zapoczątkowaną przez Oskara Kolberga".
Jak ujawnił autor opracowania, już jako uczeń liceum pedagogicznego nauczył się zapisywać melodie za pomocą nut, a także notacji cyfrowej, co przydało się w sytuacjach, gdy nie miał przy sobie papieru nutowego, a narysowanie pięciolinii nie było możliwe. W ten sposób utrwalał usłyszane w różnych miejscach i przy rozmaitych okazjach oberki, obereczki, obertasy, walce, walczyki, mazury, mazurki, polonezy, chodzone, kujawiaki, krakowiaki, polki i poleczki.
Władysław Kuncewicz jest miłośnikiem muzyki ludowej, który w przeszłości prowadził zespoły chóralne, a także - jako instruktor muzyczny - udzielał rad i wskazówek świetlicowym śpiewakom i muzykantom. Zawodowo pracuje, jako organista w kościele p.w. św. Karola Boromeusza przy pallotyńskim klasztorze na kieleckim wzgórzu Karczówka.(PAP)
mch/ abe/ mow/