Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Od poniedziałku Teatr Kubuś będzie grać w małych miejscowościach

0
Podziel się

Spektakl "Robale", poprzedzony warsztatami dla dzieci, to propozycja Teatru
Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach dla mieszkańców małych miejscowości. W poniedziałek w Ostrowcu
Świętokrzyskim odbędzie się pierwszy spektakl wyjazdowy w ramach ogólnopolskiego programu "Teatr
Polska".

bEpVssSt

Spektakl "Robale", poprzedzony warsztatami dla dzieci, to propozycja Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach dla mieszkańców małych miejscowości. W poniedziałek w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się pierwszy spektakl wyjazdowy w ramach ogólnopolskiego programu "Teatr Polska".

Celem programu jest propagowanie kultury wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy na co dzień nie mają dostępu do profesjonalnego teatru. Projekt "Teraz Polska" realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" znalazł się wśród 15 teatrów, realizujących tegoroczną edycję programu, i otrzymał 160 tys. zł dotacji.

bEpVssSv

Jak powiedziała PAP Jolanta Świstak z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, od poniedziałku do 1 grudnia mieszkańcy 31 małych miejscowości będą mogli zobaczyć spektakl "Robale", napisany i wyreżyserowany przez Agatę Biziuk. Jak dodała, opowiada on o przyjaźni i banalności konfliktów, ale również nawiązuje do tematyki ekologicznej.

Głównymi bohaterami spektaklu są tytułowe robale, które żyją spokojnie pod ziemią do momentu, kiedy w ich życie wkracza człowiek. Działkę, na której żyją, kupuje rodzina i zaczyna wprowadzać tam swoje porządki. Robaki, czując zagrożenie, zaczynają się solidaryzować.

"Ta sytuacja pokazuje im absurdalność dotychczasowych kłótni. W ten sposób zwracamy uwagę, że każdy element środowiska jest potrzebny" - dodała Świstak.

Spektakl poprzedzą warsztaty teatralne, które poprowadzą aktorzy grający w sztuce. Jak zaznaczyła Świstak, mają one przygotować dzieci do odbioru spektaklu, ale również zainteresować ich teatrem oraz, być może, odkryć jakieś talenty aktorskie.

bEpVssSB

"Chcemy poprzez ten spektakl i warsztaty podnieść też świadomość ekologiczną nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych; zwrócić uwagę na podstawowe zasady ochrony środowiska" - dodała Świstak.

Partnerem przy organizacji warsztatów jest Liga Ochrony Przyrody w Kielcach, a sponsorem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który na realizację warsztatów przeznaczył 10 tys. zł.

Teatr "Kubuś" odwiedzi 31 miejscowości, głównie regionu świętokrzyskiego. Spektakl będzie również wystawiany w ośmiu miejscowościach województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Jak zaznaczyła Świstak, w większości będą to prezentacje bezpłatne, natomiast w ośmiu przypadkach za bilet trzeba będzie zapłacić od 2 do 10 zł.

Do piątej edycji programu "Teatr Polska" zgłosiło się 105 teatrów z całej Polski; dofinansowanie otrzymało 15. Przez około dwa i pół miesiąca mieszkańcy ponad 100 miejscowości w całym kraju obejrzą 170 pokazów. (PAP)

bEpVssSC

kps/ bno/

bEpVssSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)