Notowania

wiadomości
15.09.2013 13:26

Świętokrzyskie: Od poniedziałku Teatr Kubuś będzie grać w małych miejscowościach

Spektakl "Robale", poprzedzony warsztatami dla dzieci, to propozycja Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach dla mieszkańców małych miejscowości. W poniedziałek w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się pierwszy spektakl wyjazdowy w ramach ogólnopolskiego programu "Teatr Polska".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Spektakl "Robale", poprzedzony warsztatami dla dzieci, to propozycja Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach dla mieszkańców małych miejscowości. W poniedziałek w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się pierwszy spektakl wyjazdowy w ramach ogólnopolskiego programu "Teatr Polska". *

Celem programu jest propagowanie kultury wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy na co dzień nie mają dostępu do profesjonalnego teatru. Projekt "Teraz Polska" realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" znalazł się wśród 15 teatrów, realizujących tegoroczną edycję programu, i otrzymał 160 tys. zł dotacji.

Jak powiedziała PAP Jolanta Świstak z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, od poniedziałku do 1 grudnia mieszkańcy 31 małych miejscowości będą mogli zobaczyć spektakl "Robale", napisany i wyreżyserowany przez Agatę Biziuk. Jak dodała, opowiada on o przyjaźni i banalności konfliktów, ale również nawiązuje do tematyki ekologicznej.

Głównymi bohaterami spektaklu są tytułowe robale, które żyją spokojnie pod ziemią do momentu, kiedy w ich życie wkracza człowiek. Działkę, na której żyją, kupuje rodzina i zaczyna wprowadzać tam swoje porządki. Robaki, czując zagrożenie, zaczynają się solidaryzować.

"Ta sytuacja pokazuje im absurdalność dotychczasowych kłótni. W ten sposób zwracamy uwagę, że każdy element środowiska jest potrzebny" - dodała Świstak.

Spektakl poprzedzą warsztaty teatralne, które poprowadzą aktorzy grający w sztuce. Jak zaznaczyła Świstak, mają one przygotować dzieci do odbioru spektaklu, ale również zainteresować ich teatrem oraz, być może, odkryć jakieś talenty aktorskie.

"Chcemy poprzez ten spektakl i warsztaty podnieść też świadomość ekologiczną nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych; zwrócić uwagę na podstawowe zasady ochrony środowiska" - dodała Świstak.

Partnerem przy organizacji warsztatów jest Liga Ochrony Przyrody w Kielcach, a sponsorem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który na realizację warsztatów przeznaczył 10 tys. zł.

Teatr "Kubuś" odwiedzi 31 miejscowości, głównie regionu świętokrzyskiego. Spektakl będzie również wystawiany w ośmiu miejscowościach województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Jak zaznaczyła Świstak, w większości będą to prezentacje bezpłatne, natomiast w ośmiu przypadkach za bilet trzeba będzie zapłacić od 2 do 10 zł.

Do piątej edycji programu "Teatr Polska" zgłosiło się 105 teatrów z całej Polski; dofinansowanie otrzymało 15. Przez około dwa i pół miesiąca mieszkańcy ponad 100 miejscowości w całym kraju obejrzą 170 pokazów. (PAP)

kps/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz