Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Ponad 9,7 tys. gospodarstw ucierpiało w powodzi

0
Podziel się

Ponad 9,7 tys. gospodarstw i 55,5 tys. hektarów pól zostało zalanych w wyniku
powodzi - poinformował w środę PAP pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk
żywiołowych Leszek Papaj. Powódź dotknęła ok. 50 gmin w 10 powiatach województwa.

bEhVACJN

Ponad 9,7 tys. gospodarstw i 55,5 tys. hektarów pól zostało zalanych w wyniku powodzi - poinformował w środę PAP pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Leszek Papaj. Powódź dotknęła ok. 50 gmin w 10 powiatach województwa.

"Szczegółowe dane z pewnością ulegną zmianie, bo cały czas napływają do nas informacje z kolejnych gmin" - dodał Papaj. Podkreślił, że na razie trudno precyzyjnie określić liczbę zniszczonych przez powódź domów i budynków gospodarczych. Informacje o szkodach przekazywane przez mieszkańców, tam gdzie to możliwe, gminni urzędnicy weryfikują w terenie.

Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego, woda w Wiśle opada, ale cały czas powoli; w Sandomierzu w ciągu trzech godzin opadła jedynie o 4 cm, w Zawichoście - 9 cm, w Annopolu poziom wody nie zmienił się. Alarm powodziowy odwołano w powiecie buskim i opatowskim.

bEhVACJP

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda, do tej pory do urzędu wojewódzkiego wpłynęły wnioski o pieniądze z Ministerstwa Finansów na zasiłki dla powodzian z 9 gmin - na kwotę ponad 1,8 mln zł. Do ośmiu gmin przekazano już ponad 1,3 mln zł na ten cel.

Zasiłki mogą wynosić do 6 tys. zł, ich wysokość określana jest indywidualnie na podstawie przeprowadzonego w terenie wywiadu środowiskowego i zależy od stopnia zniszczeń.

Na terenach powodziowych zamkniętych jest pięć szkół podstawowych, dwa gimnazja, przedszkole i ośrodek rehabilitacyjny. Jak powiedział PAP świętokrzyski wicekurator oświaty Lucjan Pietrzczyk, w większości szkół zajęcia prawdopodobnie będą odrobione w soboty. Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski złożył także wniosek o skrócenie roku szkolnego w podstawówce i gimnazjum w zalanej, prawobrzeżnej części miasta.

Według burmistrza, w Sandomierzu nie ma zagrożenia epidemiologicznego, sytuacja w tym zakresie jest monitorowana. Wieczorem mają być przywrócone dostawy elektryczności na sąsiadującym z hutą szkła osiedlu Baczyńskiego, które udało się uratować przed wodą. Na zalanym terenie działają wodociągi.

bEhVACJV

Według wójta gminy Łubnice Anny Grajko, z zalanych terenów powoli schodzi woda. Dojechać nie można jeszcze do niektórych przysiółków miejscowości Budziska, tam pomoc nadal dostarczana jest łodziami. Do pozostałych miejscowości można już dojechać, ale jeszcze nie do każdego domu można wejść. Część mieszkańców rozpoczęła porządki po powodzi. Gminna komisja od poniedziałku przeprowadza wizje lokalne w domach, od czwartku ruszy szacowanie strat rolniczych.

Według pani wójt, w powodzi ucierpiały wszystkie gospodarstwa tej małej, rolniczej gminy, w której przede wszystkim uprawia się truskawki. Jej zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby, tak jak po powodzi w 1997 roku, przyznanie rolnikom rocznego zasiłku dla bezrobotnych, bowiem w tym roku nie będzie już możliwe odrobienie strat w uprawach.

Mieszkańcy zalanych miejscowości wracają do domów, zwożone są zwierzęta; rozpoczynają się porządki. Najbardziej potrzebne są teraz środki czystości, rękawice gumowe oraz pasza dla zwierząt.

Samochód ze środkami czystości dla powodzian z Sandomierza wysłał w środę zarząd powiatu kieleckiego. Za 10 tys. zł. zakupiono m.in. 200 wiader, mopy, miski, rękawice gumowe, mydło, ręczniki papierowe, papier toaletowy, proszki do prania, kremy do rąk, szczoteczki do zębów, szampony, środki odkażające. Starosta Zenon Janus zapowiada, że podczas najbliższej sesji zwróci się do radnych z wnioskiem o przekazanie wsparcia finansowego dla terenów dotkniętych powodzią.

bEhVACJW

Zbiórkę darów oraz pieniędzy dla powodzian zorganizowano m.in. we wszystkich szkołach i ośrodku pomocy gminy Kunów, która była jedną z najbardziej poszkodowanych przez powódź 2001 roku, a w 2007 roku ucierpiała na skutek oberwania chmury. Burmistrz Ireneusz Ożdżyński powiedział PAP, że ogłosił apel do mieszkańców o pomoc. Rolnicy zadeklarowali przekazanie na tereny powodziowe nadwyżek zbóż; pomoc na terenach powodziowych zadeklarowali pracownicy socjalni. Burmistrz wystąpi do radnych o to, by gmina przekazała 20 tys. zł na pomoc dla poszkodowanych terenów.

Projekt długoterminowej pomocy osobom poszkodowanym przez powódź realizowany będzie - pod hasłem "Długa fala" - przez Caritas diecezji sandomierskiej. W ramach przedsięwzięcia uczniom zapewni się bezpłatne dożywianie i dojazdy do szkoły, refundację kosztów pobytu w internacie itp. wsparcie. Osoby starsze, samotne, chore i niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc materialną przy zakupie lekarstw i częściową opłatę bieżących rachunków. Rolnicy otrzymają pomoc w pozyskaniu paszy dla zwierząt, nasion i sadzeniaków.

"Do realizacji programu - zakrojonego na dwa lata - zamierzamy szukać sponsorów, darczyńców oraz będziemy różnymi sposobami we własnym zakresie zbierać środki finansowe na potrzeby powodzian" - poinformował dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha. (PAP)

ban/ agn/ mch/ abr/ jra/

bEhVACKq
świętokrzyskie
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)