Notowania

konkurs
14.11.2010 12:30

Świętokrzyskie: Rozstrzygnięto konkurs na reportaż o wsi

Stanisław Zasada z Poznania - autor tekstu "Miłosierdzie ma smak konfitur" - wygrał otwarty konkurs na reportaż o tematyce wiejskiej im. Zbigniewa Nosala. Wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych reportaży odbędzie się w poniedziałek w Kielcach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stanisław Zasada z Poznania - autor tekstu "Miłosierdzie ma smak konfitur" - wygrał otwarty konkurs na reportaż o tematyce wiejskiej im. Zbigniewa Nosala. Wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych reportaży odbędzie się w poniedziałek w Kielcach.

Konkurs ogłosił Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu (Świętokrzyskie).

Uczestnicy mieli za zadanie ukazać kondycję gospodarczą i obyczajową wsi świętokrzyskiej na tle przemian, które dokonały się w wyniku transformacji ustrojowej po 1989 roku. Organizatorom konkursu chodziło o utrwalenie śladów kultury chłopskiej, pokazanie stosunku młodego pokolenia do przeszłości, zaprezentowanie ludzi, którzy z powodzeniem znajdują miejsce w obecnej rzeczywistości, oraz osób, które nie umieją się w niej odnaleźć.

Jury oceniło 28 prac. Nagrodę drugą przyznano Andrzejowi Nowakowi z Ostrowca Świętokrzyskiego za tekst "Jak św. Barbara do Łagowa zawitała...", a trzecią - temu samemu autorowi za "Przypadki króla kapusty...". Wyróżnienie przypadło Katarzynie Kasjanowicz z Warszawy - za tekst "Dokąd zmierzamy", Józefowi Myjakowi z Sandomierza - za reportaż "Z chłopa ziemianin" oraz Andrzejowi Nowakowi za "Księcia z Piórkowa" - poinformował Adam Ochwanowski z ośrodka w Chrobrzu.

Sądowi konkursowemu przewodniczył prof. Stanisław Żak - historyk literatury związany z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wręczenie nagród (pierwsza - 5 tys. zł, druga - 3 tys. zł, trzecia - 2 tys. zł, wyróżnienia po tysiąc zł) oraz promocja nagrodzonych prac - wydanych w zbiorze "Ni zaciszna, ni spokojna..." - odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Zbigniew Nosal (1933-1997) był długoletnim dziennikarzem-reportażystą oraz redaktorem "Słowa Ludu" i "Przemian". Wydał m.in. "Święty Krzyż" (wydanie rozszerzone "Piekło na św. Górze"), "Pieśń o zabiciu", "Komu mała, komu wielka ta wojna", "Ogród Jana Bernasiewicza", "Klechdy świętokrzyskie" oraz tomik wierszy "Kurzy pacierz".

Ośrodek w Chrobrzu zorganizował konkurs im. Zbigniewa Nosala dzięki pomocy Muzeum Wsi Kieleckiej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszenia Ośrodek Kulturalno-Historyczny Beldonek - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu.(PAP)

agn/ mch/ hes/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz