Notowania

wiadomości
24.04.2013 15:00

Świętokrzyskie: Rusza rewitalizacja rynku w Rakowie

W Rakowie (Świętokrzyskie) podpisano w środę umowę z wykonawcą rewitalizacji rynku i historycznej części dawnego miasta. Wartość inwestycji to 10,6 mln zł; sześć milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Rakowie (Świętokrzyskie) podpisano w środę umowę z wykonawcą rewitalizacji rynku i historycznej części dawnego miasta. Wartość inwestycji to 10,6 mln zł; sześć milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Ta inwestycja zupełnie zmieni wygląd historycznego centrum Rakowa, po latach starań przeprowadzimy jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji" - powiedziała w środę PAP wójt gminy Raków Alina Siwonia.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie Rynek Główny, Mały Rynek, siedemnastowieczny Dom Wójta oraz ul. Kościelna. Jak zapowiadają władze Rakowa, wymieniona zostanie sieć wodno - kanalizacyjna, a wszystkie linie energetyczne i kanalizacyjne zostaną schowane pod ziemią.

Rynek zostanie przykryty kostką granitową. "Często mówi się, że podczas podobnych rewitalizacji zapomina się o zieleni, dlatego zdecydowaliśmy się na pozostawienie dużej części parkowej" - powiedziała Siwonia. Na rynku znajdzie się także fontanna oraz ławeczki. Odnowiony rynek ma być gotowy w styczniu 2015 roku.

Rewitalizacja rynku to kolejna wielomilionowa inwestycja prowadzona w granicach gminy. Od jesieni 2012 roku realizowana jest tu warta 20 mln zł budowa obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 764, prowadzącej z Kielc do budowanego na granicy z Podkarpaciem mostu na Wiśle w Połańcu.

Dawne miasto Raków założone zostało w połowie XVI wieku. W historii Polski zapisało się jako prężny ośrodek arianizmu. W XVII wieku miasto było centrum organizacyjnym zboru ariańskiego. Działały tu drukarnie, przemysł tkacki, browar oraz papiernia. W pierwszej połowie XVII wieku miasto znane było także poza granicami Polski dzięki działającej tu Szkole Ariańskiej. W 1869 roku Raków utracił prawa miejskie. Obecnie jest wsią w powiecie kieleckim. Mieszka tam 1,2 tys. osób. (PAP)

mjk/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz