Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Unijne przedszkola w Bielinach i Morawicy

0
Podziel się:

W gminie Bieliny (Świętokrzyskie) rozpoczyna
się realizacja projektu "Uniwersytet Małych Górali spod Łysicy", w
ramach którego z unijnych funduszy finansowana będzie działalność
dziesięciu punktów przedszkolnych.

W gminie Bieliny (Świętokrzyskie) rozpoczyna się realizacja projektu "Uniwersytet Małych Górali spod Łysicy", w ramach którego z unijnych funduszy finansowana będzie działalność dziesięciu punktów przedszkolnych.

Dziewięć finansowanych w ten sposób placówek działa już w gminie Morawica.

Obie gminy - Morawica i Bieliny - są w województwie świętokrzyskim liderami w liczbie punktów przedszkolnych, które funkcjonują przy wszystkich szkołach, nawet najmniejszych.

W ramach realizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Bielinach projektu "Uniwersytet Małych Górali spod Łysicy", od 1 kwietnia do końca roku funkcjonować będą ośrodki przedszkolne przy szkołach w miejscowościach: Bieliny, Belno, Huta Stara, Huta Nowa, Huta Podłysica, Porąbki, Makoszyn oraz Lechów. W projekcie weźmie udział ok. 150 dzieci w wieku 3-5 lat.

Jak powiedziała PAP Małgorzata Szymik z urzędu gminy, ośrodki przedszkolne istnieją od kilku lat, ale dotychczas gmina finansowała je z budżetu. Projekt "Uniwersytet..." finansowany jest ze środków unijnych. Gmina otrzymała na ten cel ok. 300 tys. zł.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Dotychczasowa oferta oświatowa zostanie wzbogacona o język angielski, pomoc logopedyczną, wyjazdy w ramach bloków tematycznych. Odbędzie się też szkolenie dla opiekunek przedszkolnych z zakresu pedagogiki zabawy, dramy i twórczego myślenia.

Gmina Bieliny przygotowuje już projekt i stara się o dofinansowanie oddziałów przedszkolnych ze środków unijnych na rok następny.

Drugą gminą przodującą w liczbie ośrodków przedszkolnych w województwie świętokrzyskim jest Morawica, w której w tym roku szkolnym działa dziewięć takich punktów finansowanych z funduszy europejskich; uczęszcza do nich 134 dzieci. Projekt nosi nazwę "Edukacja przedszkolna szansą na lepszy start w życie naszych dzieci".

Przedszkolaki mają zajęcia z logopedą, rytmikę, gimnastykę korekcyjną i język angielski, odwiedza je psycholog. Przedszkola są bezpłatne, dzieci otrzymują posiłki przygotowane przez firmę kateringową. Ośrodki działają nawet przy najmniejszych szkółkach, np. w Chmielowicach uczy się 12 dzieci, a do przedszkola uczęszcza sześcioro, w Nidzie uczniów jest 19, a przedszkolaków dziewięcioro.

Gminni urzędnicy przygotowali projekt o dofinansowanie z UE działalności tych ośrodków w przyszłym roku szkolnym. Jak powiedziała PAP Małgorzata Bielawska, zainteresowanie przedszkolami jest większe, rodzice zapisali już 186 dzieci.

Wydłuży się czas pracy punktów przedszkolnych, który jest zróżnicowany i dostosowany do potrzeb rodziców. Zostaną zorganizowane dodatkowe atrakcyjne zajęcia, ale rozmówczyni PAP nie chciała zdradzić szczegółów. Wstępnie wyliczono, że koszt projektu to 1 mln zł.

Bielawska dodała, że inicjatywa utworzenia przedszkoli wyszła od wójta i pracowników urzędu, ale dyrektorzy szkół podeszli do pomysłu z aprobatą. Z przedszkoli mogą korzystać wszystkie dzieci zameldowane w gminie. (PAP)

agn/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)