Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: VII piknik archeologiczny w rezerwacie Rydno

0
Podziel się:

Inscenizacja pogrzebu wodza, budowanie megalitu, koncert muzyki naturalnej,
pokaz pracy krzemieniarza to atrakcje VII Pikniku Archeologicznego Praosada Rydno, który rozpocznie
się w czwartek w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie).

Inscenizacja pogrzebu wodza, budowanie megalitu, koncert muzyki naturalnej, pokaz pracy krzemieniarza to atrakcje VII Pikniku Archeologicznego Praosada Rydno, który rozpocznie się w czwartek w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie).

Piknik, popularyzujący wiedzę o sposobie życia dawnych mieszkańców doliny Kamiennej, organizuje stowarzyszenie PraOsada Rydno. Organizatorzy zaplanowali spotkanie z ludźmi z epoki kamienia, prezentację życia w osadzie łowców reniferów, budowanie megalitu i pokazy astronomiczne. Podczas imprezy odbędzie się inscenizacja pogrzebu wodza, warsztaty i koncert muzyki naturalnej, czyli tworzonej przy użyciu kłód i bębnów, warsztaty wikliniarskie, nauka budowania szałasów, pokaz pracy krzemieniarza, pokaz pracy archeologa i konkursy sprawnościowe.

Zaplanowano także projekcje filmów: "Ja jaskiniowiec" "Tańczący z wilkami", "Pierwsi ludzie na obrzeżach Azji" i "Avatar". Impreza potrwa do niedzieli.

Prezes stowarzyszenia PraOsada Rydno, Paweł Rzuchowski, powiedział PAP, że w ubiegłym roku w pikniku uczestniczyło 5 tys. osób. Impreza, początkowo lokalna, przyciąga coraz więcej osób z terenu województwa świętokrzyskiego, a także mazowieckiego.

Rezerwat Rydno utworzono w 1957 r. dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

Rydno obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby. (PAP)

agn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)