Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: W 2012 roku w regionie upadło 14 firm

0
Podziel się:

W 2012 roku opublikowano 14 ogłoszeń o upadłościach firm na terenie woj.
świętokrzyskiego - wynika z danych Euler Hermes. Wśród nich były przedsiębiorstwa transportowe,
budowlane, a także produkujące meble i sprzedające odzież.

*W 2012 roku opublikowano 14 ogłoszeń o upadłościach firm na terenie woj. świętokrzyskiego - wynika z danych Euler Hermes. Wśród nich były przedsiębiorstwa transportowe, budowlane, a także produkujące meble i sprzedające odzież. *

Jak powiedział PAP analityk firmy Euler Hermes, Grzegorz Błachnio rok wcześniej zanotowano 8 przypadków. "Z uwagi na małą liczbę (skalę) upadłości, a w związku z tym możliwy duży margines przypadkowości, trudno podkreślać procentową tendencję" - wyjaśnił.

Profil firm, których upadłość ogłoszono w 2012 roku był zbliżony do tego z 2011 roku. W ich gronie pojawiły się przedsiębiorstwa z branży transportowej (w 2012 oprócz transportu towarów dotyczyło to także transportu osób - PKS Jędrzejów), produkcji mebli, dystrybucji napojów alkoholowych, sprzedaży detalicznej odzieży. "Nowym przypadkiem w woj. świętokrzyskim była upadłość dystrybutora sprzętu komputerowego, który miał ambicję szybkiego rozwoju, niestety wysoka konkurencyjność i w ślad za tym niska rentowność na tym rynku (...) rodzą obawy także o losy wielu kolejnych dystrybutorów komputerów." - powiedział Błachnio.

W upadłościach ogłoszonych w 2012 roku w województwie świętokrzyskim widać także, odczuwalne w skali całego kraju problemy dostawców na rzecz budownictwa. "Trzy firmy, które się tym zajmowały to m.in. hurtowy dystrybutor drewna, materiałów budowlanych i artykułów sanitarnych, producent elementów ogniotrwałych, a także największa z nich - dostawca kamienia i kruszywa na rzecz budownictwa". W tym ostatnim przypadku mamy jednak do czynienia nie z upadłością likwidacyjną a układową, wytłumaczył Błachnio - chodzi o Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, należące do spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA.

11 maja 2012 r. Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód wszczęła śledztwo w sprawie sprywatyzowanej spółki, m.in. w kwestii ewentualnego wyrządzenia spółce szkody przez zarząd KKSM.

17 kwietnia ub.r. warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną właściciela 85 proc. udziałów KKSM - spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy DSS w budowę autostrady A2. 2 lipca ub.r. Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu.

Kielecka Kopalnia Surowców Mineralnych z siedzibą w Kielcach to zatrudniająca ok. 400 osób firma o 135-letniej tradycji w zakresie wydobycia i przerobu kamienia. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie piasku. W postępowaniu upadłościowym KKSM sąd ustalił listę wierzycieli, na której jest 220 osób fizycznych i prawnych.

Pojawiły się także dwie upadłości firm budowlanych, nie dotyczyły one natomiast tak dużych firm jak w innych województwach np. wielkopolskim, śląskim czy podkarpackim. "Można wiec powiedzieć, że pod względem skali upadłości, jakie pociągnęły za sobą kłopoty firm budowlanych, województwo świętokrzyskie nie odstaje od innych województw w kraju, natomiast na szczęście skutki ekonomiczne i społeczne były jednak mniejsze" - powiedział Błachnio.

W 2012 roku, na terenie świętokrzyskiego upadła także firma zajmująca się przetwórstwem owoców i warzyw.

Jak wyliczył Euler Hermes w firmach, które ogłosiły upadłość, łącznie zatrudnienie miało 1300 osób.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach na koniec grudnia w Świętokrzyskiem było zarejestrowanych 86,7 tys. osób, co stanowi 15,8 proc. populacji w wieku produkcyjnym. Dla porównania, rok wcześniej, w grudniu 2011 roku stopa bezrobocia w województwie świętokrzyskim była o 0,6 p.p. niższa i wyniosła 15,2 proc.

Najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy w Świętokrzyskiem jest w północnych powiatach województwa. W skarżyskim, opatowskim, koneckim i ostrowieckim, stopa bezrobocia przekraczała w listopadzie (ostatnie oficjalne dane dot. powiatów) przekraczała 20 proc. W najmniejszym stopniu, problemy na rynku pracy widoczne są w południowej części regionu w powiecie buskim oraz pińczowskim. (PAP)

mjk/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)