Notowania

wiadomości
10.08.2013 08:13

Świętokrzyskie: W sobotę nocne zwiedzanie zabytków Chęcin

Zwiedzanie zbytków, koncerty, ognisko oraz pokazy walk rycerskich, to tylko niektóre atrakcje nocnego zwiedzania Chęcin (Świętokrzyskie), które rozpocznie się w sobotni wieczór i potrwa do północy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwiedzanie zbytków, koncerty, ognisko oraz pokazy walk rycerskich, to tylko niektóre atrakcje nocnego zwiedzania Chęcin (Świętokrzyskie), które rozpocznie się w sobotni wieczór i potrwa do północy.

Jak powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski, zwiedzanie nocne, które odbywa się po raz siódmy, stało się produktem turystycznym miasta; co roku bierze w nim udział kilkuset sympatyków historii.

"Zwiedzanie tradycyjnie rozpocznie się w Klasztorze Ojców Franciszkanów, gdzie będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu" - powiedział Jaworski. Muzyczną oprawę przygotowały siostry Bernardynki, których klasztor jest kolejną atrakcją na trasie nocnego zwiedzania. Tam odbędzie się koncert organowy. Kolejnymi punktami trasy jest odremontowany dolny rynek, XVI-wieczna Niemczówka, w której będzie można zwiedzić podziemia.

Jak zaznaczył Jaworski, Chęciny zamieszkiwali przez cztery wieki Żydzi, dlatego synagoga z XVII wieku jest miejscem szczególnym dla miasta. Podczas nocnego zwiedzania odbędzie się w niej koncert muzyki klezmerskiej.

Z synagogi uczestnicy nocnego zwiedzania przejdą do kościoła św. Bartłomieja, żeby później ścieżką Mnicha dojść pod zamek królewski, gdzie przed północą odbędzie się ognisko. W każdym miejscu o historii zabytków i legendach będą opowiadać przewodnicy PTTK.

Jak dodał Jaworski na trasie zwiedzania pojawi się też duch białej damy z zamku królewskiego oraz rycerze, którzy przygotowali pokaz walk. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się nocny turniej piłki nożnej. Uczestnicy nocnego zwiedzania powinni zabrać ze sobą latarki, pochodnie bądź lampiony.

Chęciny - zdaniem Jaworskiego - to doskonałe miejsce do organizowania tego typu przedsięwzięć, bowiem na stosunkowo małej powierzchni znajduje się sporo zabytków, które kryją wiele tajemnic. "Ale wiadomo, że każdy zabytek, każde miejsce pod osłoną nocy inaczej wygląda" - dodał.

Jak podkreślił w nocnym zwiedzaniu biorą udział mieszkańcy nie tylko woj. świętokrzyskiego czy kraju, ale często trafiają tu zagraniczni turyści. Z roku na rok liczba uczestników się zwiększa.

Chęciny są niewielkim miastem w powiecie kieleckim. Liczą 4,3 tys. mieszkańców. Wśród turystów znane są przede wszystkim z ruin królewskiego zamku, którego początki sięgają XIII i XIV wieku. (PAP)

kps/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz