Notowania

prokuratura
06.10.2010 15:39

Świętokrzyskie: Wniosek do prokuratury ws. schroniska dla zwierząt

Powiatowy lekarz weterynarii w Kielcach zawiadomił w środę prokuraturę, że w kieleckim schronisku dla zwierząt w Dyminach naruszono przepisy ustawy o ochronie zwierząt oraz przepisy o inspekcji weterynaryjnej. Sprawa ma związek z ostatnią kontrolą w schronisku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powiatowy lekarz weterynarii w Kielcach zawiadomił w środę prokuraturę, że w kieleckim schronisku dla zwierząt w Dyminach naruszono przepisy ustawy o ochronie zwierząt oraz przepisy o inspekcji weterynaryjnej. Sprawa ma związek z ostatnią kontrolą w schronisku.

Jak poinformował PAP kielecki powiatowy lekarz weterynarii Wiesław Wyszkowski, w schronisku w Dyminach stwierdzono nierespektowanie rozporządzeń dotyczących warunków weterynaryjnych obowiązujących w tych placówkach. Jedno z nich zabrania, by rodząca suka znajdowała się - jak w Dyminach - z innymi psami w tym samym pomieszczeniu, natomiast drugie nakazuje izolować zwierzę skrajnie wyniszczone chorobą od osobników zdrowych - wyjaśnił weterynarz.

Dodał, że we wniosku do prokuratury znalazła się również informacja o tym, iż pracownicy schroniska utrudniali przeprowadzenie kontroli weterynaryjnej i odmawiali otworzenia niektórych pomieszczeń, mimo obecności policji.

Wyszkowski zapowiedział, że w odrębnym wystąpieniu administracyjnym - do lokalnego samorządu - powiatowy lekarz weterynarii zażąda poprawy warunków bytowania zwierząt w dymińskim schronisku, zwłaszcza przez ograniczenie liczby przetrzymywanych tam bezdomnych psów.

Świętokrzyskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami chce zmiany kierownictwa w kieleckim schronisku dla zwierząt. Działacze stowarzyszenia uważają, że w placówce dochodzi do szeregu nieprawidłowości, które potwierdziła także kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

Według działaczy stowarzyszenia, w schronisku nierzetelnie prowadzona jest dokumentacja przyjmowanych zwierząt, co uniemożliwia ich identyfikację. Ponadto występuje tam - zdaniem miłośników zwierząt - przepełnienie, brak kwarantanny, nieprawidłowo wyposażony jest gabinet weterynaryjny i nie korzysta się z pomocy wolontariatu.

Stowarzyszenie domaga się odebrania zarządzania schroniskiem Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Kielcach i ogłoszenia konkursu na prowadzenie placówki. Organizacja zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, którą chce przekazać prezydentowi Kielc na najbliższej sesji rady miejskiej (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych to spółka miejska).

Do schroniska w Dyminach większość zwierząt trafia spoza Kielc; miejscowe Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych świadczy usługi w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami dla 21 okolicznych gmin. Od początku tego roku placówka przyjęła 499 psów i 41 kotów. Z tej liczby 362 zwierzęta zostały adoptowane. 47 psów i trzy koty poddano eutanazji, 82 psy i trzy koty padły.(PAP)

mch/ itm/ jbr/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz