Notowania

wiadomości
22.01.2014 15:50

Świętokrzyskie: Związane z pogodą problemy z dostawami wody w części gmin

Brak prądu wywołany oblodzeniem sieci przesyłowych spowodował wyłączenie pomp przy ujęciach wody w części gmin województwa świętokrzyskiego. Niektóre działają dzięki agregatom. Do części mieszkańców woda jest dowożona beczkowozami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Brak prądu wywołany oblodzeniem sieci przesyłowych spowodował wyłączenie pomp przy ujęciach wody w części gmin województwa świętokrzyskiego. Niektóre działają dzięki agregatom. Do części mieszkańców woda jest dowożona beczkowozami.

Taka sytuacja występuje w środę m.in. w powiecie opatowskim, w gminach Ożarów i Tarłów.

Wiceburmistrz Ożarowa Paweł Rędziak powiedział PAP, że od wtorku woda jest dowożona beczkowozami przez strażaków-ochotników dla 600 mieszkańców czterech miejscowości: Maruszowa, Nowego, Dębna i Lasocina. "Brak energii unieruchomił ujęcie w Nowem. Pozostałe miejscowości gminy korzystają z wodociągu, do którego woda jest dostarczana z innego ujęcia" - tłumaczył.

Wodociąg nie działa też w wyżej położonych miejscowościach gminy Tarłów - tu także woda jest dowożona beczkowozami, z hydroforni w Brzozowej. Wójt Leszek Walczyk powiedział PAP, że jest to woda, której można używać jedynie do celów gospodarczych. "Wodę pitną mieszkańcy mogą kupić w obwoźnych sklepach" - tłumaczył.

Z kolei oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacyjna działają dzięki agregatowi prądotwórczemu. Energii elektrycznej nie było w gminie niemal przez cały wtorek. Od środy prąd mają mieszkańcy trzech miejscowości gminy Tarłów.

Większych problemów z pracą wodociągów udało się uniknąć w powiecie ostrowieckim, gdzie występują największe problemy z dostawami elektryczności.

W gminie Waśniów na 29 miejscowości prąd jest jedynie w trzech. Wójt Krzysztof Gajewski powiedział PAP, że nie ma zagrożenia przerw pracy wodociągów. "W środę ekipom technicznym udało się przywrócić dostawy energii w miejscowości, w której mamy ujęcie wody i stację uzdatniania. Uzupełniliśmy też zbiorniki z wodą" - tłumaczył.

W gminie Ćmielów, której połowa jest pozbawiona elektryczności, udało się we wtorek napełnić zbiorniki z wodą przy ujęciu. "Wodociągi działają, ale woda wydobywa się z nich pod mniejszym ciśnieniem. Do niektórych miejscowości jeżdżą beczkowozy" - poinformował burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz.

Z kolei w gminie Bałtów wodociąg działa dzięki agregatom prądotwórczym, do których podłączono pompy przy ujęciu. Wójt Andrzej Jabłoński powiedział PAP, że są problemy z działaniem przepompowni kanalizacyjnych. "Nie mamy tyle agregatów, żeby uruchomić wszystkie naraz, więc przewozimy je z miejsca na miejsce, tam gdzie są potrzebne" - mówił.

W opinii Jabłońskiego korzystnym rozwiązaniem, które pomogłoby gminom w sytuacjach kryzysowych - kiedy przez dłuższy czas brakuje elektryczności - byłby program, umożliwiający współfinansowanie zakupu kosztownych agregatów przez samorząd i rząd.

Włodarze podkreślali, że w większości gmin nie ma problemów z przemieszczaniem się po drogach. Nie ma też problemów z zaopatrzeniem sklepów. W większości szkół odwołano jednak lekcje - ogrzewanie budynków uzależnione jest w nich od dostaw energii.

W środę w południe prądu nie było w 16,5 tys. gospodarstw w województwie świętokrzyskim. Energetycy od poniedziałku starają się przywrócić dostawy energii - w wielu miejscach marznąca mżawka, osadzająca się na przewodach, zerwała linie przesyłowe, obciążone dodatkowo łamiącymi się gałęziami drzew; przewrócone są także słupy podtrzymujące przewody. (PAP)

ban/ mki/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz