Notowania

wiadomości
28.12.2012 14:29

Sylwester z Urszulą Dudziak w stołecznym Och-Teatrze

Wokalistka Urszula Dudziak wystąpi w sylwestrowy wieczór na dwóch koncertach w warszawskim Och-Teatrze. W programie znajdą się m.in. utwory, które ukażą się na nowej płycie w 2013 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wokalistka Urszula Dudziak wystąpi w sylwestrowy wieczór na dwóch koncertach w warszawskim Och-Teatrze. W programie znajdą się m.in. utwory, które ukażą się na nowej płycie w 2013 r.

Sylwestrowy koncert Dudziak zamyka cykl gościnnych wydarzeń muzycznych w Och-Teatrze w roku 2012.

"Takie już są moje koncerty - nie tylko śpiewam, ale opowiadam o sobie, swojej muzyce, bliskich mi ludziach, o wybitnych muzykach, których miałam szczęście poznać i z niektórymi z nich występować. Lubię ten bliski, serdeczny kontakt z publicznością, jaki powstaje podczas koncertów. Lubię energię, jaka się wówczas wyzwala" - powiedziała PAP Dudziak.

Jak zapowiedziała artystka w programie koncertu znajdą się jej dawne, znane już publiczności, utwory, ale - jak podkreśliła - cieszy się, że będzie mogła przedstawić "świeże kompozycje, które niedługo ukażą się na nowej płycie".

Wokalistce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Jan Smoczyński, grający na instrumentach klawiszowych; Łukasz Poprawski - na saksofonie, gitarzysta Robert Cichy oraz gitarzysta basowy Krzysztof Pacan. "To są wspaniali młodzi muzycy, doskonale wykształceni, mający już swoje dobrze rokujące kariery" - powiedziała Dudziak.

8 marca tego roku ukazała się autobiograficzna książka Dudziak pt. "Wyśpiewam wam wszystko", w której opowiada o swoim życiu. Nakład rozszedł się błyskawicznie. "Książka podbiła serca czytelników. Był to prawdziwy hit sezonu" - uważa wydawca - firma Kayax. Jak zdradziła w rozmowie z PAP Dudziak, pisze już swoją następną książkę. "Nie mam jeszcze do niej tytułu, a chciałabym, aby był równie trafny jak poprzedniej" - powiedziała.

Urszula Dudziak to ważna postać współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna - zdaniem krytyków - pozwoliły jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej.

Karierę rozpoczynała w latach 60. śpiewając m.in. u Krzysztofa Komedy oraz w orkiestrze Edwarda Czernego. Artystka znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej "scatem". Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów.

Wokalistka występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton.

Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" przyznał jej albumowi "Newborn Light" maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku "Los Angeles Times" mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór "Papaya" stał się światowym hitem. (PAP)

abe/ mlu/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz