Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syndyk sprzedał ośrodek wypoczynkowy należący do ZNTK Łapy SA

0
Podziel się:

Syndyk będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru
Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie) sprzedała w środę w przetargu ośrodek wypoczynkowy należący do
tej spółki.

Syndyk będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie) sprzedała w środę w przetargu ośrodek wypoczynkowy należący do tej spółki.

To pierwsza poważniejsza część majątku ZNTK, która została sprzedana w drodze przetargu.

ZNTK Łapy SA są w likwidacji, syndyk zajmuje się sprzedażą majątku, by zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Dwa dotychczasowe przetargi na sprzedaż nieruchomości nie cieszyły się większym zainteresowaniem. Do ostatniego, na początku marca, zgłosiło się dwóch oferentów na działki, ale gdy zorientowali się, że nie ma więcej chętnych, zrezygnowali, prawdopodobnie licząc na kolejny przetarg z jeszcze niższą ceną wywoławczą.

Ośrodek w Sianożętach nad morzem - jak powiedziała w środę PAP syndyk Alina Sobolewska - został sprzedany za "nieco powyżej ceny wywoławczej", jednak konkretnej sumy syndyk nie podała. Cena wywoławcza wynosiła prawie 2,7 mln zł. Do przetargu zgłosił się tylko jeden oferent.

Jak zaznaczyła syndyk, w kwietniu - nie ma jeszcze dokładnej daty - ogłosi ona trzeci już przetarg na sprzedaż majątku ZNTK. Na sprzedaż będą wystawione nieruchomości z terenu zakładu oraz działki należące do firmy, a zlokalizowane na terenie miasta Łapy. Alina Sobolewska podkreśliła, że trwa nowa wycena tych nieruchomości i od niej będą zależały ceny wywoławcze.

W przypadku ZNTK Łapy SA realizowany jest wariant upadłości likwidacyjnej. W połowie lutego Rejonowy Sąd Gospodarczy w Białymstoku odmówił zmiany sposobu prowadzenia upadłości na układową, o co wnioskował zarząd spółki. Liczył bowiem, że uda się wznowić przynajmniej część produkcji.

Zarząd informował, że ma umowy na produkcję cystern z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Umowa miała być zawarta na trzy lata. ZNTK Łapy miałyby produkować cysterny i tank-kontenery, konserwować je i naprawiać. Umowa z kontrahentem z Emiratów warunkowana była jednak zmianą statusu prawnego ZNTK Łapy.

Upadłość spółki została ogłoszona w lipcu 2009 roku. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo. Pracę straciło 700 osób.

Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sumie to ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat wraz z różnymi ich obciążeniami.

ZNTK Łapy S.A. specjalizowały się w naprawach wagonów. (PAP)

kow/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)