Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Synod polskich luteran wyznaczył priorytety działalności najbliższe lata

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Wypracowanie stanowisk w sprawach społecznych i etycznych oraz
przygotowanie do jubileuszu 500-lecia Reformacji, to główne priorytety Kościoła
Ewangelicko-Ausgburskiego w Polsce do końca 2016 roku - zadecydowali członkowie synodu Kościoła
podczas obrad w Bielsku-Białej.

Biała (PAP) - Wypracowanie stanowisk w sprawach społecznych i etycznych oraz przygotowanie do jubileuszu 500-lecia Reformacji, to główne priorytety Kościoła Ewangelicko-Ausgburskiego w Polsce do końca 2016 roku - zadecydowali członkowie synodu Kościoła podczas obrad w Bielsku-Białej.

Synod, który jest najwyższą władzą ustawodawczą polskich luteran, zakończył w niedzielę trzydniowe obrady.

Prezes synodu ks. Grzegorz Giemza w rozmowie z PAP powiedział, że na najbliższe obrady - wiosną w Warszawie - rada synodalna przygotuje katalog tematów etycznych i światopoglądowych, w których Kościół powinien zabrać głos. Są to m.in. kwestie eutanazji, związków partnerskich, czy par homoseksualnych. "Oczywiście, poglądy w Kościele są bardzo różne. Dlatego potrzeba dyskusji. () Są tematy, w których trudno będzie o jednoznaczne stanowisko, ale z całą pewnością chcemy powiedzieć, w czym się zgadzamy" - wyjaśnił.

Prezes dodał, że w przyszłym roku zostanie przygotowany ramowy plan obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji, który przypada w 2017 roku. "Chcemy, aby cały Kościół brał w nich udział" - podkreślił. Jak zaznaczył luteranie chcą świętować wspólnie z innymi Kościołami protestanckimi. Dlatego na bielskie obrady synodu zostali zaproszeni przedstawiciele, m.in. Kościołów Ewangelicko-Metodystycznego i Ewangelicko-Reformowanego, a także luteranie z Republiki Czeskiej.

Jednym z priorytetów kadencji będzie wyjaśnienie przeszłości Kościoła. Wkrótce prace zakończy kościelna komisja historyczna, która zajmuje się badaniem czasów PRL. Być może już podczas wiosennej sesji przedłoży synodowi sprawozdanie. "Czekamy na wyniki. () Na razie nie docierają do nas sygnały, żeby mogło dojść do +trzęsienia ziemi+" - powiedział ksiądz Giemza.

Luteranie podczas obecnej kadencji zajmą się sprawami gospodarczymi. "To sprawy finansowania Kościoła i zarządzania majątkiem parafialnym. () W dobie kryzysu ubożeją wierni. Kościół w tych trudnych czasach musi jeszcze bardziej pomagać. Działa organizacja charytatywna Diakonia, ale musimy się zastanowić, w jaki sposób zaspokajać rosnące potrzeby na fundusze" - powiedział prezes.

Członkowie Synodu poruszą w najbliższych latach także kwestie teologii urzędu duchownego oraz regulacji prawa wewnętrznego.

Synod podczas bielskich obrad zatwierdził nową podstawę programową nauczania lekcji religii ewangelickiej od poziomu przedszkoli po szkoły ponadgimnazjalne, dostosowując ją do wymogów ministerstwa edukacji. Wizytator generalny nauki religii Kościoła ks. Adrian Korczaga powiedział PAP, że dotychczasowa podstawa skupiała się na procesie kształcenia. "Resort edukacji wprowadził zasadę, że obecnie podstawa programowa jest ukierunkowana na to, co uczeń powinien umieć; tworzy katalog wymaganych umiejętności. Nasz dokument odpowiada teraz wymogom MEN" - powiedział.

Duchowny, odnosząc się do postulatów części środowisk politycznych, które domagają się usunięcia lekcji religii ze szkół, podkreślił w rozmowie z PAP, że "jej nauczanie jest niezwykle ważne". "Kształtuje osobowość otwartą na innych. Lekcje religii to nie tylko treści katechetyczne, ale także budowanie szacunku dla drugiego człowieka i kształtowanie postaw obywatelskich" dodał ks. Korczaga.

Synod zrzesza 43 świeckich oraz 29 duchownych. Kadencja trwa pięć lat. Do jego kompetencji należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, uchwalanie zmian w Zasadniczym Prawie Wewnętrznym, zatwierdzanie i realizacja budżetu. Synod uchwala także stanowiska Kościoła w kwestiach bioetycznych.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy około 70 tysięcy wiernych i dzieli się na sześć diecezji. Najliczniejszą jest diecezja cieszyńska, na terenie której mieszka około 40 tysięcy luteran. Kościół jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej z siedzibą w Genewie oraz Światowej Rady Kościołów. Zrzeszony jest w Polskiej Radzie Ekumenicznej. (PAP)

szf/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)