Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Syria: AI: Islamiści w więzieniach dopuszczają się szokujących nadużyć

0
Podziel się:

Islamscy rebelianci dopuszczają się w tajnych więzieniach w północnej
Syrii "szokującego wachlarza nadużyć", w tym tortur, chłost i egzekucji po przyspieszonych
procesach - poinformowała w czwartek organizacja praw człowieka Amnesty International (AI).

Islamscy rebelianci dopuszczają się w tajnych więzieniach w północnej Syrii "szokującego wachlarza nadużyć", w tym tortur, chłost i egzekucji po przyspieszonych procesach - poinformowała w czwartek organizacja praw człowieka Amnesty International (AI).

W raporcie organizacja oświadczyła, że związane z Al-Kaidą ugrupowanie, Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), prowadzi siedem tajnych więzień w rejonach znajdujących się w rękach rebeliantów. ISIL to jedno z najsilniejszych ugrupowań dżihadystycznych, które wyłoniły się w czasie trwającego od niemal trzech lat konfliktu w Syrii.

W więzieniach tych przetrzymywani są podejrzani o takie wykroczenia przeciwko islamowi jak palenie tytoniu albo pozamałżeńskie stosunki seksualne. Inni trafili do tych nielegalnych ośrodków jedynie za podważanie zwierzchności ISIL lub przynależność do konkurencyjnych grup zbrojnych.

Organizacja, cytując byłych więźniów, podała, że w jednym z więzień w prowincji Aleppo sędzia z sądu orzekającego zgodnie z prawem szariatu ma na sobie pas z ładunkami wybuchowymi i wydaje wyroki po przesłuchaniach trwających nie więcej niż kilka minut. W jednym przypadku sędzia uczestniczył w chłoście więźnia, którego wcześniej skazał.

Dyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Philip Luther powiedział, że w więzieniach są przetrzymywane "w takich samych okrutnych i nieludzkich warunkach" nawet 8-letnie dzieci.

"Po latach, gdy mieszkańcy Rakki i Aleppo padali ofiarą brutalności reżimu (prezydenta Baszara) el-Asada, teraz cierpią oni pod nową tyranią narzuconą przez ISIL; arbitralne areszty, tortury i egzekucje są na porządku dziennym" - oświadczył Luther.

Amnesty zaapelowała do światowych potęg, by wstrzymały dopływ broni do ISIL i innych grup zbrojnych oskarżonych m.in. o zbrodnie wojenne; według organizacji zwłaszcza Turcja powinna zapobiec przepływowi dżihadystów i broni przez granicę do północnej Syrii.

ISIL wspólnie z innymi islamistycznymi ugrupowaniami, walczącymi z reżimem Asada, odrzuca plany konferencji pokojowej w sprawie Syrii, która ma się odbyć w styczniu w Szwajcarii. Syryjska opozycja jest bardzo podzielona i może - zdaniem obserwatorów - mieć problemy z wyłonieniem delegacji na konferencję. (PAP)

ksaj/ ro/

15330974

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)