Notowania

zamieszki w syrii
30.05.2011 16:32

Syria: Czołgi w mieście. Trzech zabitych cywilów

Co najmniej trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych, gdy czołgi armii syryjskiej wdarły się do obleganego od niedzieli miasta Talbisa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Co najmniej trzech cywilów zginęło, a kilka osób zostało rannych, gdy czołgi armii syryjskiej wdarły się do obleganego od niedzieli miasta Talbisa w środkowej Syrii - podały agencje, powołując się na mieszkańców i działaczy na rzecz praw człowieka.

Aktualizacja 17:28

_ - Ostrzał rozpoczął się o godzinie piątej rano, skupiając się na wzgórzu w środku miasta _ - powiedział agencji Reuters rozmówca, któremu udało się opuścić Talbisę.

Talbisa leży w prowincji Hims, między miastem o tej samej nazwie a Hamą. Wspomagane przez czołgi wojska syryjskie od niedzieli prowadzą operację pacyfikowania antyrządowych protestów w Talbisie oraz w pobliskim mieście Rastan i wiosce Deir Maaleh. W niedzielę zginęło tam łącznie dziewięciu cywilów.

Państwowa syryjska agencja prasowa podała, iż w Talbisie zabito czterech żołnierzy, a 14 raniono. Trwające od 18 marca w Syrii protesty społeczne są najpoważniejszym jak dotąd politycznym wyzwaniem dla prezydenta Baszara el-Asada, który w 2000 roku przejął najwyższy urząd w państwie po swym zmarłym ojcu Hafezie el-Asadzie, sprawującym dyktatorskie rządy przez 30 lat.

Reżim tłumi protesty siłą, przy użyciu wojska i czołgów, nie reagując na głosy oburzenia z zagranicy i międzynarodowe sankcje nałożone na najważniejszych funkcjonariuszy państwowych. Jak się szacuje, dotychczasowe represje pociągnęły za sobą ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.

Według syryjskich władz, za akty przemocy odpowiedzialne są przede wszystkim zbrojne ugrupowania, inspirowane przez islamistów i wrogie czynniki zagraniczne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t138136.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msz;przestrzega;przed;wyjazdami;do;syrii,112,0,818032.html) MSZ przestrzega przed wyjazdami do Syrii Resort spraw zagranicznych zaleca Polakom powstrzymanie się od wyjazdów do tego kraju, a do osób, które tam są apeluje o zachowanie ostrożności. Powodem są ostatnie niepokoje i zamieszki w tym kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t137362.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;strzelali;do;setek;demonstrantow,94,0,814686.html) Syria: Strzelali do setek demonstrantów Syryjskie siły bezpieczeństwa strzelały do setek demonstrantów, którzy przez noc zgromadzili się w mieście Homs mimo ostrzeżenia władz, by przerwać, jak to określiły, zbrojne powstanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wladze;syrii;zniosa;stan;wyjatkowy,127,0,813951.html) Władze Syrii zniosą stan wyjątkowy Zadeklarował to prezydent kraju Baszar el-Asad (na zdjęciu). W demonstracjach zginęło już dwieście osób.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz