Notowania

wiadomości
05.06.2012 20:24

Syria: Działacze: rebelianci zabili 22 żołnierzy w regionie Latakii

# dochodzi wyższa liczba zabitych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wyższa liczba zabitych #

05.06. Damaszek (PAP/AFP,Reuters) - W walkach, które wybuchły we wtorek w kilku wsiach w regionie Latakii na północnym zachodzie Syrii, zginęło 22 żołnierzy wojsk prezydenta Baszara el-Asada oraz dziewięciu rebeliantów - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według szefa Obserwatorium Ramiego Abdela Rahmana zginęło także dwóch cywilów. Dziesiątki żołnierzy zostały ranne.

Wcześniejszy bilans mówił o 15 zabitych żołnierzach, trzech rebeliantach i jednym cywilu.

Rahman powiedział, że były to najsilniejsze starcia w regionie od wybuchu powstania przeciwko Asadowi w połowie marca 2011 r.

Zniszczonych zostało co najmniej pięć czołgów i transporterów opancerzonych. Rebelianci przejęli kontrolę nad posterunkami policji w mieście Al-Hiffa.

"Hiffa jest całkowicie otoczona" - powiedział anonimowy obrońca praw człowieka przebywający na miejscu. Dodał, że do starć doszło we wsiach Bekas, Babna i Dżankil.

Podczas powstania Latakia była relatywnie spokojna. Do antyrządowych demonstracji dochodziło w sunnickich dzielnicach miasta. Latakia zamieszkana jest głównie przez sunnitów, ale jest tam też liczna społeczność alawicka. To z tego skrajnego odłamu szyizmu pochodzi klan Asada.

Państwowa agencja Sana podała, że "uzbrojeni terroryści zaatakowali we wtorek mieszkańców i członków sił bezpieczeństwa w Hiffie, zniszczyli dwie karetki pogotowia i próbowali splądrować instytucje państwowe i prywatne". Według Sany zginęło dwóch członków sił bezpieczeństwa i "pewna liczba terrorystów".

Jak poinformowało Obserwatorium, w całym kraju śmierć poniosło we wtorek łącznie 47 osób.

Szef Obserwatorium powiedział, że w ostatnich dniach w całym kraju doszło do eskalacji konfliktu. W ciągu weekendu syryjscy rebelianci zabili co najmniej 80 żołnierzy sił rządowych. "Syryjska armia stawia czoło rebeliantom lub uzbrojonym opozycjonistom, którzy świetnie znają teren i są dobrze przyjmowani przez ludność" - wyjaśnił. (PAP)

jhp/ mc/

11561678 11560425 11561970 11563287

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz