Notowania

katastrofa
20.02.2010 20:26

Syria ostrzega, że nowa wojna będzie katastrofą dla regionu

Rząd syryjski ostrzegł w sobotę, że ewentualna konfrontacja zbrojna z Izraelem miałaby "katastrofalne" następstwa dla Bliskiego Wschodu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rząd syryjski ostrzegł w sobotę, że ewentualna konfrontacja zbrojna z Izraelem miałaby "katastrofalne" następstwa dla Bliskiego Wschodu. *

Premier Syrii Mohammed Nadżi el-Otari, który wypowiadał się po spotkaniu ze swym francuskim odpowiednikiem Francois Fillonem w Damaszku, oświadczył: "Nowa wojna będzie miała niebezpieczne, katastrofalne następstwa nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale także na płaszczyźnie międzynarodowej".

"Syria wyraziła pragnienie osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, jednak ten proces wymaga udziału dwóch stron; nie ma sposobu na utrzymanie pokoju, jeśli Izrael tego nie chce" - podkreślił.

Wyraził pragnienie - pisze syryjska agencja Sana - aby "Europa jako całość i Francja w szczególności odegrały skutecznie swą rolę, gdy przyjdzie do wywarcia na Izrael nacisku, aby spełnił warunki utrzymania pokoju zgodnie z rezolucjami międzynarodowymi".

Szef rządu francuskiego przybył do Damaszku z zamiarem umocnienia więzów dyplomatycznych i gospodarczych między obu krajami.

Francja pragnie doprowadzić do międzynarodowej konferencji, na której przy tym samym stole usiedliby przedstawiciele wszystkich stron. Paryż nie uzyskał jednak w tej sprawie poparcia Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Do czasu izraelskiej ofensywy "Płynny Ołów" przeciwko Strefie Gazy na przełomie 2008 i 2009 roku Izrael i Syria kontaktowały się między sobą za pośrednictwem Turcji.

Premier Fillon wyraził pragnienie, aby te kontakty zostały wznowione.

Dla Syrii najważniejsze pozostaje nadal odzyskanie wzgórz Golan, okupowanych przez Izrael od 1967 roku. Arabowie, którzy wystąpili w 2000 roku z inicjatywą pokojową, domagają się spełnienia tego warunku.

Fillon oświadczył w Damaszku, że Francja zainteresowana jest w tym, aby jej przedsiębiorcy mogli działać i inwestować w Syrii.(PAP)

ik/ kar/

57080949

Tagi: katastrofa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz