Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria zatrzymała 400 kurdyjskich rebeliantów

0
Podziel się

Syryjskie siły bezpieczeństwa podczas operacji przeciwko bojownikom
separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zatrzymały w pięciu miastach w Syrii 400 osób
- podała w czwartek turecka agencja Anatolia.

bEjaesdh

Syryjskie siły bezpieczeństwa podczas operacji przeciwko bojownikom separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zatrzymały w pięciu miastach w Syrii 400 osób - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.

Turcja zabiega o pomoc Stanów Zjednoczonych i sąsiadów w regionie w walce z kurdyjskimi bojownikami, którzy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zabili ponad 50 tureckich żołnierzy.

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan wezwał sojuszników do odcięcia rebeliantów od źródeł finansowania i ekstradycji podejrzanych o udział w działaniach rebeliantów.

bEjaesdj

PKK działa w biednej południowo-wschodniej Turcji oraz w Syrii i Iranie, gdzie jej odnogą jest Partia Wolnego Życia Kurdystanu (PJAK). Ma również bazy w północnym Iraku.

Informacjami wywiadowczymi z tego rejonu dzielą się Turcja i USA. Waszyngton, podobnie jak Unia Europejska, uważa PKK za organizację terrorystyczną.

PKK nasiliła ataki na wojsko po odwołaniu 1 czerwca rocznego rozejmu, oskarżając rząd o brak politycznego rozwiązania trwającego od 26 lat konfliktu.

W czwartek w rejonie Van w południowo-wschodniej Turcji w ataku przeprowadzonym przez PKK rannych zostało 4 tureckich żołnierzy.

bEjaesdp

Starania rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) o rozszerzenie kulturalnych i politycznych praw tureckich Kurdów, którzy stanowią 15-20 procent ludności kraju, spotkały się z wrogością w parlamencie i osłabiły pozycję Erdogana w kręgach nacjonalistów.

PKK chwyciła za broń przeciwko Turcji w 1984 roku, aby doprowadzić do powstania niezależnego kurdyjskiego państwa w południowyo-wschodniej Turcji. W walkach od tego czasu zginęło ponad 40 tys. ludzi, głównie Kurdów. (PAP)

klm/ ro/

6541061

bEjaesdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)