Notowania

sytuacja w egipcie
05.07.2013 19:07

Sytuacja w Egipcie. Prezydent rozwiązał izbę wyższą parlamentu

To nie jedyna ważna decyzja podjęta przez tymczasowego szefa państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur rozwiązał zdominowaną przez islamistów wyższą izbę parlamentu Szurę - podała państwowa telewizja.

Prezydent mianował też Mohameda Ahmeda Farida szefem wywiadu. Farid zastąpił Mohameda Raafata Szehatę, który został obecnie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Mansura.

Po rozwiązaniu izby niższej (Zgromadzenia Ludowego) w ubiegłym roku izba wyższa (Szura) jako jedyna sprawowała władzę ustawodawczą w kraju.

Mansur, dotychczasowy przewodniczący egipskiego trybunału konstytucyjnego, został w czwartek zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta. Dzień wcześniej wojsko odsunęło od władzy wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego dotychczasowego szefa państwa Mohammeda Mursiego.

Nowy szef państwa stanie na czele ponadpartyjnego rządu przejściowego. Rząd ten przygotuje wybory prezydenckie oraz parlamentarne i przygotuje zmiany w konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamknęli Mursiego, wyznaczyli nowego prezydenta Egiptu Adly Mansur ma przejąć obowiązki głowy państwa i opracować ordynację wyborczą.
Tragiczna noc w Egipcie. Zginęły 22 osoby Grupa mężczyzn ostrzelała uczestników demonstracji poparcia dla prezydenta w okolicach uniwersytetu.
Nie poda się do dymisji. Apeluje o spokój Prezydent Egiptu Mohammed Mursi oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym, że nie poda się do dymisji, czego domaga się opozycja. Wezwał Egipcjan do zachowania spokoju.
Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz