Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Dwa miliony dzieci bez możliwości nauki w szkole

0
Podziel się

Wojna domowa sprawiła, że prawie dwa miliony syryjskich dzieci nie uczęszcza do szkół podstawowych.

Sytuacja w Syrii. Dwa miliony dzieci bez możliwości nauki w szkole
(Xinhua/Photoshot/Reporter)
bErISKoR

Połowa należy do rodzin, które uciekły z Syrii do sąsiednich krajów, gdzie większość z nich również nie ma możliwości nauki w szkole - ogłosił UNICEF.

W Syrii wskutek działań wojennych uległo całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu około 3 000 szkół. 930 przekształcono w schroniska dla uchodźców wojennych. Pozostałe nie są w stanie przyjąć dzieci uchodźców. Brakuje tam wszystkiego, od podręczników i nauczycieli po miejsca w klasach. Fakty te podano na piątkowej konferencji prasowej w genewskiej siedzibie UNICEF.

Najgorzej przedstawia się sytuacja w prowincjach Idlib i Aleppo, najbardziej zniszczonych wskutek działań wojennych. W pierwszej z nich uczęszcza do szkół 30 proc. dzieci, w drugiej - 23 proc.

bErISKoT

Przed wybuchem wojny domowej Syria była na najlepszej drodze do osiągniecia powszechnej edukacji na szczeblu podstawowym - powiedziała ma konferencji prasowej rzeczniczka UNICEF Marixie Mercado.

UNICEF zamierza przystąpić w tym miesiącu wspólnie z syryjskim Ministerstwem Edukacji do realizacji programu nauczania domowego. Umożliwiłby on naukę 400 tysiącom dzieci mieszkających w strefach konfliktu.

W ramach tego projektu UNICEF rozmieścił już 70 z 300 prefabrykowanych baraków szkolnych, które zakupiono dla Syrii. Trwa także akcja rozdawania około miliona tornistrów szkolnych z podręcznikami nauczania podstawowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki rosyjskich szkół zostaną zamknięte Od upadku ZSRR kryzys w Rosji nasila się. To pochodna jednoczesnego spadku liczby narodzin i zwiększonej śmiertelności wynikającej z pogorszenia warunków życiowych.
Cztery miliony dzieci może zginąć w Syrii Bardzo wysokie temperatury w połączeniu z pogarszającymi się warunkami higienicznymi stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci poszkodowanych przez konflikt w Syrii - ostrzega ONZ.
bErISKpu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)