Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Awaria gazociągu średniego ciśnienia przyczyną wybuchu

0
Podziel się

#
dochodzi m.in. informacja o przyczynach wybuchu
#

bEgOShJx

# dochodzi m.in. informacja o przyczynach wybuchu #

30.01. Szczecin (PAP) - Najprawdopodobniej awaria gazociągu średniego ciśnienia spowodowała wybuchu w piwnicy wieżowca przy ul. Matejki w Szczecinie - poinformował PAP Mirosław Siewierski z Państwowej Straży Pożarnej w tym mieście. W sobotnim wybuchu rannych zostało pięć osób, w tym dwie ciężko.

Ranni kobieta i mężczyzna zostali przetransportowani do specjalistycznego szpitala w Gryficach, gdzie leczone są ciężkie poparzenia. Dwójka rannych dzieci przebywa w szczecińskim szpitalu.

bEgOShJz

Jak poinformował ordynator oddziału w gryfickim szpitalu dr Andrzej Krajewski stan młodej kobiety przewiezionej do placówki jest bardzo ciężki. Lekarze oceniają, że ma oparzenia 90 proc. powierzchni ciała.

Jak powiedział rzecznik PSP Paweł Frątczak, prawdopodobnie gaz przedostawał się kanałami technologicznymi pod ziemią w pobliżu budynku. Zapłon mógł nastąpić w piwnicy.

Mieszkańcy uszkodzonego budynku są do niego wpuszczani jedynie pod nadzorem, wyłącznie po lekarstwa.

Po wybuchu doszło do pożaru w dwóch parterowych mieszkaniach w budynku.

bEgOShJF

Ewakuowano mieszkańców budynku, w którym doszło do wybuchu oraz sąsiedniego budynku, w którym wykryto duże stężenie gazu. Łącznie ewakuowano 230 osób. Sprawdzono także inne pobliskie budynki.

Ewakuowani znaleźli schronienie w pobliskiej szkole, gdzie zaoferowano im ciepłe napoje i posiłki.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Szczecina Celina Skrobisz, działają miejskie służby zarządzania kryzysowego. Poszkodowanym zapewniono m.in. pomoc psychologiczną. Działa też Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jeśli zajdzie potrzeba, ewakuowani zostaną zakwaterowani w szkolnym internacie. Pomoc materialną ofiarowują już pierwsi darczyńcy, m.in. jedna z sieci handlowych. Jeden ze szczecińskich hoteli zaoferował swoje pokoje. Skrobisz zapewniła, że miasto, o ile zajdzie taka potrzeba, zapewni wszystkim potrzebującym nocleg.

Jak informuje straż pożarna, niebawem do swoich mieszkań będą mogli powrócić mieszkańcy nieuszkodzonego budynku.

bEgOShJG

Nie ma jeszcze decyzji ws. ewentualnego powrotu mieszkańców do budynku, w którym nastąpił wybuch. Będzie to możliwe po decyzji nadzoru budowlanego i naprawie m.in. uszkodzonego węzła ogrzewania.

Pożar, który powstał po eksplozji, gasiło 10 jednostek straży pożarnej. (PAP)

epr/ bk/

bEgOShKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)