Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Drugie wydanie policyjnego katalogu utraconych zabytków

0
Podziel się:

Zachodniopomorska policja zaprezentowała w poniedziałek w Szczecinie drugie
wydanie książki "Policja w walce o zabytki". Katalog utraconych zabytków i dzieł sztuki z kościołów
i placówek kultury wzbogacono o informacje o skradzionych dziełach prywatnych.

Zachodniopomorska policja zaprezentowała w poniedziałek w Szczecinie drugie wydanie książki "Policja w walce o zabytki". Katalog utraconych zabytków i dzieł sztuki z kościołów i placówek kultury wzbogacono o informacje o skradzionych dziełach prywatnych.

Książkę "Policja w walce o zabytki" wydała zachodniopomorska policja. Jej autorem jest aspirant Marek Łuczak, który na co dzień w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zajmuje się poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Książka jest próbą całościowego zebrania i opracowania utraconych zabytków z terenu obecnego województwa zachodniopomorskiego - od 1945 r.

Komendant zachodniopomorskiej policji nadinsp. Wojciech Olbryś powiedział w poniedziałek, że publikacja została rozszerzona m.in. o informacje dotyczące technik zabezpieczeń dzieł sztuki i metod wykorzystywanych do potwierdzenia ich autentyczności.

Olbryś dodał, że drugie wydanie książki to odpowiedź na duże zainteresowanie pierwszą publikacją, której nie można było już kupić w księgarniach. Policja nieodpłatnie udostępniła elektroniczną wersję pierwszego wydania na swoich stronach internetowych. Za kilka dni drugie wydanie trafi do księgarń i będzie ją można kupić w internetowych sklepach.

Książka powstała przede wszystkim z myślą o policjantach, którzy znajdą w niej opis konkretnych zabytków, jak również przepisy prawne dotyczące dzieł sztuki, m.in. praw własności odnalezionych zabytków, kwestii obrotu dziełami sztuki sakralnej w Polsce, przepisy karne zawarte w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Druga edycja zawiera nowe rozdziały, m.in. o poszukiwaniach podwodnych oraz najnowszych technikach dokumentowania zabytków za pomocą specjalistycznej fotografii.

Obecnie katalog skradzionych zabytków z województwa zachodniopomorskiego liczy 245 pozycji, z czego jedna czwarta to dzieła skradzione ze zbiorów prywatnych. Utracone zabytki to m.in. rzeźby, pomniki, obrazy, biżuteria, broń i umundurowanie, zbiory biblioteczne. Każde dzieło jest opisane, a większość z nich jest przedstawiona na fotografiach. Oprócz opisu zabytku, w publikacji znajdują się takie informacje jak: miejsce i data zaginięcia lub kradzieży, okoliczności, w jakich dzieło zostało utracone, jednostka policji, która prowadzi sprawę, decyzja o wpisaniu do rejestru zabytków.

Od wydania pierwszej edycji pod koniec 2011 r. z opublikowanego katalogu udało się odzyskać pięć utraconych zabytków, m.in. XVII-wieczną misę chrzcielną, skradzioną w 1983 r. z kościoła w Sianowie.

Książka została wydana dzięki wsparciu m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Miasta Szczecin. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na szkolenia zachodniopomorskich policjantów w zakresie ochrony zabytków. (PAP)

res/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)