Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Korpus NATO intensyfikuje współpracę z dowództwem w Turcji

0
Podziel się:

Ściślejsza współpraca z nowo powstałym dowództwem wojsk lądowych NATO w
Turcji, w tym ewentualne wspólne ćwiczenia, były jednym z tematów poruszanych podczas wizyty
dowódcy tych wojsk gen. Fredericka B. "Bena" Hodgesa w szczecińskiej siedzibie Korpusu NATO.

Ściślejsza współpraca z nowo powstałym dowództwem wojsk lądowych NATO w Turcji, w tym ewentualne wspólne ćwiczenia, były jednym z tematów poruszanych podczas wizyty dowódcy tych wojsk gen. Fredericka B. "Bena" Hodgesa w szczecińskiej siedzibie Korpusu NATO.

Jak poinformowały we wtorek PAP służby prasowe Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, dowódca połączonego dowództwa wojsk lądowych NATO w tureckim Izmirze spędził w szczecińskich Koszarach Bałtyckich dwa dni. Dowództwo w Izmirze jest nową strukturą Sojuszu, która zastąpiła dotychczasowe dowództwa w Madrycie i Heidelbergu.

Jak powiedział rzecznik Korpusu ppłk Wojciech Wiśniewski, rezultatem trwającej reformy NATO będzie m.in. przejęcie większej liczby zadań przez korpusy należące do wojskowej struktury NATO. Jednym z dziewięciu takich korpusów jest szczeciński Korpus - dodał. "Nie wykluczamy, że ściślejsza współpraca pomiędzy dowództwem w Izmirze a Korpusem w Szczecinie zaowocuje w przyszłości m.in. wspólnymi ćwiczeniami" - dodał rzecznik.

W wyniku reformy zatwierdzonej w czerwcu 2011 r., struktura dowodzenia NATO liczy 7, a nie 11 dowództw jak uprzednio, a liczba agencji została zmniejszona z 14 do 4. Według założeń struktura Paktu ma być mniejsza, tańsza i bardziej mobilna, a agencji ma być wystarczająca liczba, by zapewnić siłom zbrojnym NATO niezbędne do działania środki oraz obsługę.

"Moim zadaniem jest zapewnienie efektywnego współdziałania i interoperacyjności wojsk lądowych NATO" - powiedział w Szczecinie Hodges. Mimo że szczeciński Korpus nie podlega bezpośrednio pod dowództwo w Izmirze, generał Hodges zapewniał, że Sojusz chce, "aby Korpus widział nasze wsparcie i pomoc w osiąganiu odpowiedniego szkolenia, czy realizacji potrzeb i wymagań w zakresie logistyki, rozpoznania, komunikacji, szkoleń i operacji połączonych." Jednocześnie generał wyjaśnił, że w przypadku operacji połączonych, istnieje możliwość przejścia szczecińskiego Korpusu pod dowództwo w Izmirze.

"Duże wrażenie zrobili na mnie ludzie, których tutaj spotkałem" - podkreślił amerykański generał Hodges. "Przedstawiciele dwunastu krajów, którzy polegają na sobie i uczą się od siebie - z tego płynie siła" - mówił.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do swej trzeciej misji w Afganistanie w 2014 r. Misję poprzedzą ćwiczenia "Crystal Eagle 13" w kwietniu br. w Wildflecken w Niemczech.

Szczeciński Korpus, podobnie jak podczas ćwiczenia "Crystal Eagle 12" w Danii, będzie trenował m.in. wyznaczone jednostki z krajów członkowskich Korpusu.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Obecnie w korpusie służą żołnierze z dwunastu krajów. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012).

Jako część struktury Wojskowej NATO, Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. (PAP)

epr/ bos/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)