Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Kwiaty i znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych

0
Podziel się:

W obecności kilkuset osób - mieszkańców Szczecina, przedstawicieli władz
lokalnych, uczniów szczecińskich szkół - uczczono w piątek na tamtejszym Cmentarzu Centralnym
pamięć Żołnierzy Wyklętych.

W obecności kilkuset osób - mieszkańców Szczecina, przedstawicieli władz lokalnych, uczniów szczecińskich szkół - uczczono w piątek na tamtejszym Cmentarzu Centralnym pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Kwiaty i wieńce złożono na grobach Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. Jachna - żołnierza 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - oraz jej męża, także żołnierza AK, Leona Smoleńskiego "Zeusa" i żołnierzy Bojowego Oddziału Armii. Zapłonęły też znicze.

W szczecińskiej siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN odbyło się spotkanie "Przed stalinowskim sądem... Wymiar komunistycznej (nie)sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim". Podczas spotkania dr Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił wykład nt. działalności Wojskowego Sądu Rejonowego i Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Szczecinie 1946-1955.

Tam też można obejrzeć wystawę pt. "Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956".

W programie szczecińskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest także wieczorny Apel Poległych, a po nim Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody zakończy msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w szczecińskiej archikatedrze.

W niedzielę w Szczecinie ma się odbyć inscenizacja historyczna "Odwet Wyklętych", ukazująca historię oddziału partyzanckiego od walki z okupantem niemieckim, przez czas wyzwolenia, po walkę z żołnierzami sowieckimi i władzą ludową. Inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Borujsko.

Powstanie obozowisko partyzanckie, a na terenie Parku Kasprowicza także miejsca postojowe grup lotnych MO, UB, LWP i NKWD. Zaprezentowane zostanie uzbrojenie, umundurowanie, wyposażenie partyzanckie i wojskowe, ale też życie obozowe (np. musztra, czyszczenia broni, kuchnia polowa, punkt sanitarny).

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". (PAP)

epr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)