Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 15:49

Szczecin: Nowe statki służące poprawie bezpieczestwa żeglugi na Odrze

Trzy specjalistyczne jednostki pływające, służące do prac przy poprawie bezpieczeństwa żeglugi na Odrze, miały w Szczecinie chrzest. Statki mają m.in. dźwigi, mogą przewozić lekkie pojazdy i wykonywać pomiary dna; koszt każdej jednostki to ponad 3,6 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trzy specjalistyczne jednostki pływające, służące do prac przy poprawie bezpieczeństwa żeglugi na Odrze, miały w Szczecinie chrzest. Statki mają m.in. dźwigi, mogą przewozić lekkie pojazdy i wykonywać pomiary dna; koszt każdej jednostki to ponad 3,6 mln zł.

Andrzej Kreft, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który będzie eksploatował nowe jednostki powiedział, że statki ułatwią pracę załogom - do tej pory trzeba było ręcznie wyciągać z wody to, co utrudniało żeglugę; w zimę oblodzone konary ważyły nawet po 150 kg.

"W tej chwili mamy na statkach dźwigi do tego przystosowane, a nawet klimatyzację w sterówkach. (...) Jednostki mają 80 cm zanurzenia - umożliwi to dopłynięcie nawet w najpłytsze miejsca. Będą wykorzystywane przede wszystkim do stawiania i ściągania znaków nawigacyjnych, usuwania przeszkód i do prostych prac regulacyjnych przy brzegu" - powiedział.

Kreft dodał, że statki mają wzmocnione kadłuby. Będą mogły pracować przy usuwaniu przeszkód nawet wtedy, gdy pojawią się na rzece pierwsze lody. "Wszystko po to, żeby utrzymywać jak najdłużej żeglowność rzeki".

Zdroje, Ognica i Czelin - bo tak nazywają się jednostki - mają po 17 metrów długości i po 4,5 metra szerokości. Dużą manewrowość zapewniają im dwa układy napędowe i dwa sprzężone stery. Wyposażone są m.in. w dźwigi hydrauliczne i rampy na dziobach, które umożliwiają wjazd i transport niewielkich pojazdów.

Jednostki mają również: radary rzeczne, echosondy hydrograficzne, osprzęt nawigacyjny, system GPS oraz komputery z oprogramowaniem do wykonywania sondowań głębokości oraz obsługi cyfrowych map nawigacyjnych.

Statki zostały zbudowane przez Stocznię Rzeczną Centromost w Płocku. Zakup jednostek współfinansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

W wrześniu przyszłego roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie ma wzbogacić się o kolejny sprzęt służący utrzymaniu żeglugi. Mają to być trzy zestawy pływające do cięższych prac na szlaku żeglownym, z których każdy złożony będzie ze statku i pchanej barki. (PAP)

res/ je/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz