Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Pierwsze żaglowce już zacumowały

0
Podziel się:

Przy nabrzeżach szczecińskich zacumowały już pierwsze żaglowce, które
przypłynęły do miasta na wielki finał regat The Tall Ships Races 2013.

Przy nabrzeżach szczecińskich zacumowały już pierwsze żaglowce, które przypłynęły do miasta na wielki finał regat The Tall Ships Races 2013.

Na Wałach Chrobrego stoi od piątku "Dar Młodzieży". To na pokładzie tej jednostki, która wprawdzie nie brała udziału w regatach, odbędzie się w sobotę uroczysta inauguracja zlotu z udziałem jej patrona honorowego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Po wybiciu tzw. szklanki dzwonem okrętowym, o godzinie 16:01 na maszt żaglowca zostanie wciągnięta flaga państwowa oraz zostanie odegrany hymn. Odezwą się syreny z pokładów jednostek uczestniczących w zlocie. Potem zebrani na reprezentacyjnych Wałach Chrobrego wspólnie zaśpiewają utwór Roda Stewarta "I'Am Sailing".

Choć oficjalne otwarcie finału regat zaplanowano na sobotę, piątek jest już pierwszym pełnoprawnym dniem imprezy. To tego dnia przy szczecińskim nabrzeżu zacumuje część z blisko stu oczekiwanych jednostek. Wśród nich znajdą się także te największe, najciekawsze i najbardziej charakterystyczne.

Przygotowane są już sceny, na których od piątku odbywać się będą liczne koncerty, powstały tawerny, dwa mosty pontonowe na Odrze. Do miasta zjeżdżają turyści. Regaty rozpoczęły się na początku lipca w duńskim Aarhus, a ich trasa prowadzi przez Helsinki, Rygę aż do Szczecina.

Szczeciński finał regat organizowany jest pod auspicjami brytyjskiej organizacji Sail Training International, promującej wychowanie młodych ludzi pod żaglami. W Szczecinie zacumują m.in. "Fryderyk Chopin" (zwycięzca TSR 2012), "Dar Młodzieży", meksykański "Cuauhtemoc", rosyjski kolos - czteromasztowy "Kruzenshtern", "Shabab Oman" z Omanu oraz "Cisne Branco" z Brazylii. Wszystkie żaglowce będzie można zwiedzać.

Finał regat to również koncerty, w tym Eska Music Awards 2013 i kanadyjskiej piosenkarki Nelly Furtado. W programie znalazły się również wielki "Jarmark pod Żaglami", atrakcje dla dzieci, koncerty szantowe i wiele innych wydarzeń.

Bezpieczeństwa podczas szczecińskiego finału regat The Tall Ships Races 2013 ma strzec 900 policjantów. Podczas zlotu będą współpracować ze strażakami, pogotowiem i WOPR. Do Szczecina przyjechało już dodatkowo 250 policjantów, współpracę zadeklarowały też służby niemieckie, a także adepci szkół policyjnych.

W 2007 roku miasto Szczecin było już gospodarzem finału regat. Odwiedziło je wówczas dwa miliony turystów.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza". Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r.

Tegoroczny szczeciński finał regat potrwa do wtorku.(PAP)

epr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)