Notowania

wiadomości
07.09.2012 15:20

Szczecin: Pożegnanie żołnierzy XII PKW w Afganistanie

Z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odbyło się w piątek w Szczecinie pożegnanie XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odbyło się w piątek w Szczecinie pożegnanie XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Na szczecińskich Jasnych Błoniach żołnierzy wyjeżdżających na misję żegnały rodziny, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, kombatanci oraz mieszkańcy miasta.

Siemoniak podczas uroczystego pożegnania powiedział: "W Afganistanie będziecie kontynuować misję ISAF (Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa - PAP), która mimo problemów przynosi efekty w postaci stabilizowania zrębów afgańskiej państwowości. Nie jest to stan na miarę naszych wyobrażeń o normalności państwa. Jest to jednak ogromny krok do przodu; pamiętamy, jakie były początki tej misji i jaka jest historia tej ziemi, na którą składa się ciąg wojen, najazdów, walk plemiennych, terroru i ekstremizmu religijnego. Świat czeka na wygaszenie tego niezwykle zapalnego punktu, z którego można się było spodziewać wcześniej zagrożeń i niepewności".

Minister dodał, że "dla obywateli Afganistanu obecność zagranicznych żołnierzy i olbrzymich funduszy płynących z całego świata to szansa na zbudowanie bezpiecznego miejsca do życia".

Zaznaczył też, że "dla naszego wojska Afganistan to najważniejsza misja ze względu na skalę naszego zaangażowania oraz międzynarodowy wymiar realizowanej tam współpracy. To również czas gromadzenia nieosiągalnych w inny sposób doświadczeń wojskowych".

"Do końca 2014 r., w którym zakończy się operacja afgańska w obecnym kształcie, przekażemy odpowiedzialność za Afganistan mieszkańcom tego kraju i wrócimy do siebie w poczuciu do końca wykonanego zadania" - podkreślił Siemoniak.

Zgodnie z decyzją NATO afgańska misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa, w ramach których służą Polacy, ma się zakończyć do 2014 r.

Minister życzył wyruszającym na misję żołnierskiego szczęścia i bezpiecznego powrotu do kraju.

XII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie składa się z 1800 żołnierzy, w większości z 12 Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej. Dowódcą kontyngentu jest generał brygady Andrzej Tuz, w kraju dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej. Jego zastępcą na czas misji będzie pułkownik Tomasz Piotrowski, na co dzień szef artylerii w dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze wyjeżdżający do Afganistanu przygotowywali się do misji przez ostatnie 12 miesięcy. Szkolenie było wzbogacone doświadczeniami poprzednich polskich kontyngentów wojskowych. Żołnierze szkolili się kraju, przede wszystkim na poligonie w Drawsku Pomorskim, ale nie tylko - zajęcia odbywały się również poza Polską.

Żołnierze będą docierali do rejonu misji drogą lotniczą przez kilka najbliższych tygodni.

Polski kontyngent przede wszystkim realizuje zadania szkoleniowe i stabilizacyjne, których celem jest wsparcie budowy struktur władz afgańskich, tamtejszych instytucji państwowych oraz afgańskich sił bezpieczeństwa.

XII zmiana Polskiego Kontyngentu w Afganistanie w porównaniu z jedenastą zmianą jest mniejsza o ok. 700 żołnierzy.

Od 2007 r. w Afganistanie życie straciło blisko 40 Polaków.

res/ pz/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz