Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Przed Urzędem Wojewódzkim manifestowali pracownicy służby zdrowia

0
Podziel się:

Ok. 250 osób - lekarze, pielęgniarki,
medyczny personel techniczny oraz studenci Pomorskiej Akademii
Medycznej - manifestowało w czwartek przed zachodniopomorskim
Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie przeciwko "pogłębiającej się
zapaści służby zdrowia".

*Ok. 250 osób - lekarze, pielęgniarki, medyczny personel techniczny oraz studenci Pomorskiej Akademii Medycznej - manifestowało w czwartek przed zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie przeciwko "pogłębiającej się zapaści służby zdrowia". *

"Reformy rządu jak leczenie trądu", "Nie chcemy emigrować, tylko w Polsce pracować" i "Wypłata godziwa to łapówek ubywa" - takie m.in. hasła widniały na transparentach trzymanych przez protestujących.

"Nie możemy strajkować, ale chcemy wyrazić swoje niezadowolenie z zapaści służby zdrowia. Mamy dość wyzysku. Propozycje ministra (zdrowia, Zbigniewa - PAP) Religi to tylko krok w dobrym kierunku, ale to, co robi rząd, nie rozwiąże problemów służby zdrowia" - mówił do zgromadzonych prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Jacek Podolski.

"Oskarżamy rząd o niszczenie polskiego pielęgniarstwa. Jesteśmy niedostatecznie wynagradzane, nie mamy zabezpieczonego minimum norm zatrudnienia, nie uznaje się naszych kwalifikacji zawodowych za granicą" - mówiła wiceprzewodnicząca rady szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Alicja Pelkowska.

Do manifestujących wyszedł wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz. "To jest bardzo trudna sytuacja dla mnie, bo nie myślałem, że po 1989 roku będę świadkiem demonstracji, w której walczy się o swoje prawa. Cztery lata temu byli tu stoczniowcy, teraz przychodzicie wy" - powiedział.

Krupowicz poinformował, że w jego urzędzie powołany został specjalny zespół ds. służby zdrowia, który ma się spotkać w najbliższy poniedziałek. Zaprosił do wzięcia udziału w obradach także uczestników protestu. Wojewoda podkreślił, że w regionie podjęto starania, by podwyżki wynagrodzeń objęły także pracowników zatrudnionych na kontraktach.

Według szacunków Izby Lekarskiej w Zachodniopomorskiem ponad 90 proc. lekarzy pracuje właśnie w oparciu o kontrakty.

Krupowiczowi wręczono petycję z listą postulatów oraz plakat z napisem "Dość tego wyzysku". "Powieszę go sobie w gabinecie" - zapewnił.

Wśród żądań protestujących znalazły się m.in. postulaty podjęcia działań zmierzających do wzrostu planu finansowego w regionalnym oddziale NFZ oraz wzrostu wycen procedur medycznych. Inne żądania dotyczyły podwyżek wynagrodzeń i oddłużenia placówek medycznych w województwie. (PAP)

mgm/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)