Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 14:24

Szczecin: Przegląd filmów o tematyce górskiej

Blisko 30 filmów o tematyce górskiej i spotkania z himalaistami i podróżnikami - to główne atrakcje drugiej edycji przeglądu filmów o górach "O! Góry", który rozpocznie się 15 lutego br. w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Blisko 30 filmów o tematyce górskiej i spotkania z himalaistami i podróżnikami - to główne atrakcje drugiej edycji przeglądu filmów o górach "O! Góry", który rozpocznie się 15 lutego br. w Szczecinie. *

Przegląd skierowany jest, nie tylko do osób czynnie uprawiających wspinaczkę górską czy trekking w najwyższych górach świata, ale również do amatorów i miłośników turystyki górskiej.

Wyboru polskich i zagranicznych filmów, które będą prezentowane podczas przeglądu, dokonano przy współpracy z organizatorami największego i najstarszego w kraju Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Udział w przeglądzie zapowiedziała m.in. Anna Czerwińska, pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Zdobywczyni sześciu spośród czternastu ośmiotysięczników. W 2000 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu.

Pojawić się ma także Aleksander Lwow, zdobywca czterech ośmiotysięczników; wspinał się również w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego, jak dotąd także najszybszego - trwającego siedem godzin - wejścia na szczyt Pumori w Nepalu.

Podczas przeglądu prezentowana będzie także wystawa fotograficzna poświęcona Tadeuszowi Piotrowskiemu, który na przełomie lat 60. i 70. zyskał opinię wybitnego wspinacza. Specjalizował się w zimowej wspinaczce. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistów, zapisał się także na trwałe w historii alpinizmu światowego. Był autorem wielu książek o tematyce górskiej. Zginął w lipcu 1986 r. schodząc z K2 Karakorum.

Organizatorem dwudniowego przeglądu jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Elitarny Klub Górski "Leśne Dziadki". (PAP)

res/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz