Notowania

wiadomości
21.01.2013 17:30

Szczecin: Rolnicy do środy nie będą blokować miasta

Protestujący przeciwko nieprawidłowościom w ANR rolnicy z woj. zachodniopomorskiego do środy nie będą organizować przejazdów ciągnikami po ulicach Szczecina. Od czwartku mogą je wznowić - zapowiedzieli w poniedziałek dziennikarzom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Protestujący przeciwko nieprawidłowościom w ANR rolnicy z woj. zachodniopomorskiego do środy nie będą organizować przejazdów ciągnikami po ulicach Szczecina. Od czwartku mogą je wznowić - zapowiedzieli w poniedziałek dziennikarzom.

Jednym z postulatów protestujących było odwołanie dyrektora ANR w Szczecinie Adama Poniewskiego; został on odwołany 15 stycznia br. Poniewskiemu powierzono funkcję kierownika sekcji organizacyjnej, pozostawiono na stanowiskach jego zastępców.

Rolnicy domagają się usunięcia Poniewskiego i jego zastępców ze szczecińskiej ANR, ponieważ nie gwarantują oni - w ocenie protestujących - prawidłowej realizacji nałożonych na Agencję zadań ustawowych.

Jak powiedział w poniedziałek Jan Kozak z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, protestujący mieli wcześniej zapewnienie szefa resortu rolnictwa Stanisława Kalemby, że w Agencji będzie nowy dyrektor, który dobierze sobie swoich zastępców. "Opinia rolników jest taka, że Poniewski prawdopodobnie będzie kierował Agencją z drugiego siedzenia" - dodał Kozak.

W poniedziałkowym komunikacie komitetu protestacyjnego napisano, "Domagamy się również zapowiedzianej przez pana ministra dogłębnej kontroli OT ANR w Szczecinie, szczególnie pod kątem realizacji zadań ustawowych wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego".

Kozak powiedział, że rolnicy czekają na zmiany kierownictwa w ANR i kontrole; w czwartek mogą wznowić przejazdy, jeśli sytuacja w Agencji się nie zmieni.

Do końca stycznia mają rozpocząć się rozmowy między protestującymi a stroną rządową o pozostałych postulatach rolniczych.

W ubiegły piątek służby prasowe ANR poinformowały, że jej prezes zmienił przepisy ws. obrotu ziemią, realizując ustalenia zawarte między szefem resortu rolnictwa, kierownictwem ANR i protestującymi rolnikami. Znowelizowane zarządzenia prezesa ANR dotyczą sprzedaży nieruchomości, zasad ich dzierżawy oraz zabezpieczenia należności ANR. Zmiany mają na celu uspołecznienie rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży. Skorzystać mają na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

W wyniku zmian przedstawiciele rolników - wskazani przez Izbę Rolniczą - znajdą się w składzie komisji przetargowych, ponadto na ich wniosek Agencja będzie odstępowała od przetargów w związku z uzasadnionymi wątpliwościami wobec osób mających uczestniczyć w tej procedurze.

Również na wniosek Izby Rolniczej oddziały Agencji mają przeprowadzać pisemne ograniczone przetargi ofertowe. W przetargach tych przy wyłanianiu nabywców wśród rolników indywidualnych - poza ceną i warunkami płatności - mają być brane pod uwagę również inne kryteria, m.in. powierzchnia gospodarstwa nabywcy oraz odległość jego gospodarstwa od sprzedawanej nieruchomości.

Wprowadzono do umów sprzedaży gruntów zbywanych w przetargach ograniczonych postanowienia, które mają zapobiec odsprzedaży tych gruntów oraz wykorzystywaniu ich cele inne, niż osobiste prowadzenie działalności rolniczej.

Rolnicy protestują w Szczecinie od 5 grudnia 2012 r., bo ich zdaniem, sprzedaż gruntów prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób, reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy przekonują, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami. Protestujący wielokrotnie blokowali ulice Szczecina, jeżdżąc traktorami. (PAP)

res/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz