Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Ruszył proces 16 osób oskarżonych w sprawie korupcyjnej

0
Podziel się

Proces 16 oskarżonych w sprawie korupcyjnej - w tym 11 lekarzy, na których
ciążą zarzuty wystawiania fałszywych opinii o stanie zdrowia - rozpoczął się w poniedziałek przed
Sądem Okręgowym w Szczecinie.

bEibrbud

Proces 16 oskarżonych w sprawie korupcyjnej - w tym 11 lekarzy, na których ciążą zarzuty wystawiania fałszywych opinii o stanie zdrowia - rozpoczął się w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Szczecinie.

W tej sprawie aktem oskarżenia objęto w sumie 26 osób. Są to głównie lekarze różnych specjalności, w tym orzecznicy ZUS oraz zatrudnieni w Wojskowej Komendzie Uzupełnień Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Zarzuty postawiono też kilku osobom wręczającym łapówki oraz Ryszardowi H., pośrednikowi w poszczególnych przypadkach łapówkarstwa.

Część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze, tak więc w poniedziałek przed sądem stanęło 16 osób.

bEibrbuf

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w 2003 r. Do sądu skierowano do tej pory 24 częściowe akty oskarżenia przeciwko 211 osobom. Są wśród nich także wręczający łapówki.

Sprawa jest wielowątkowa, ale łączy ją osoba pośrednika Ryszarda H., który kontaktował wręczających łapówki m.in. ze skorumpowanymi lekarzami, którzy wystawiali za pieniądze fałszywe zaświadczenia o stanie zdrowia. Inne wątki to wręczanie łapówek za nielegalne uzyskanie prawa jazdy lub zwolnienie ze służby wojskowej.

"W ciągu ostatnich lat byłem przesłuchiwany w sądzie ponad 500 razy. Przepraszam obecnych tu lekarzy, którym wyrządziłem krzywdę ludzką, moralną. Przepraszam wszystkie osoby za to wszystko" - mówił już na sali sądowej, ale przed rozpoczęciem rozprawy Ryszard H.

W swych wyjaśnieniach opisał on kilkaset zdarzeń o charakterze korupcyjnym. Pośredniczeniem w "załatwianiu" zwolnienia ze służby wojskowej, rent czy prawa jazdy zajmował się od 1996 r., podając się za emerytowanego oficera Wojska Polskiego. Ryszardowi H. przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów, w tym wręczania łapówek oraz podrabiania podpisów i dokumentów. Według prokuratury mężczyzna za swoje pośrednictwo otrzymał łącznie blisko 300 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia.

bEibrbul

Wśród oskarżonych znaleźli się znani szczecińscy lekarze, którzy mieli przyjąć po kilka tysięcy złotych łapówek. Akt oskarżenia obejmuje też dwóch oficerów WKU. Fałszującym dokumentację medyczną grozi do ośmiu lat, a przyjmującym łapówki do 10 lat więzienia.(PAP)

szt/ wkr/ jbr/

bEibrbuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)