Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Wręczono tytuły Ambasadora Szczecina 2005

0
Podziel się:

Profesor Aleksander Wolszczan,
Stowarzyszenie Teatru Kana, Arkadiusz Bis i Jadwiga Igiel-Sak to
tegoroczni laureaci konkursu o tytuł Ambasadora Szczecina, w
którym nagradzane są osoby i instytucje promujące miasto w kraju i
za granicą.

Profesor Aleksander Wolszczan, Stowarzyszenie Teatru Kana, Arkadiusz Bis i Jadwiga Igiel-Sak to tegoroczni laureaci konkursu o tytuł Ambasadora Szczecina, w którym nagradzane są osoby i instytucje promujące miasto w kraju i za granicą.

Kandydatury do tytułu Ambasadora Szczecina typują mieszkańcy, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i podmioty gospodarcze. Tytuł przyznają władze miasta.

Prof. Wolszczan został wyróżniony "za tworzenie pozytywnego wizerunku miasta poprzez osiągnięcia naukowe na ogólnopolskiej i międzynarodowej niwie". Ten światowej sławy astronom, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego wywodzi się ze Szczecina; obecnie mieszka i pracuje w USA.

Stowarzyszenie Teatru Kana nagrodzono "za wieloletnią pracę na rzecz promocji kulturalnej Szczecina". Wyróżnienie jest także hołdem dla nieżyjącego już twórcy i założyciela Teatru Zygmunta Duczyńskiego.

Arkadiusz Bis jest pomysłodawcą i twórca multimedialnego spaceru po przedwojennym Szczecinie oraz założycielem portalu internetowego, pod nazwą Sedina, dla miłośników dawnego miasta i jego historii. Tu doceniono "tworzenie pozytywnego wizerunku miasta poprzez promocję historii Szczecina".

Jadwigę Igiel-Sak, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej, nagrodzono m.in. za "odważne i głośne w kraju inicjatywy artystyczne jak wykonanie +Requiem Polskiego+ Pendereckiego". Zwrócono także uwagę na podniesienie poziomu artystycznego Filharmonii za czasów jej kierownictwa.

Konkurs o tytuł Ambasadora Szczecina zainicjowano przed sześcioma laty. Co roku przyznawanych jest nie więcej niż pięć takich tytułów.

W poprzednich edycjach laureatami zostali m.in. obecny dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Kazimierz Wóycicki, znany genetyk prof. Jan Lubiński, wokalistka zespołu "Hey" Katarzyna Nosowska, dramaturg młodego pokolenia Krzysztof Bizio, satyryk i rysownik Henryk Sawka oraz dyrektor Teatru Współczesnego Anna Augustynowicz. (PAP)

mgm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)