Notowania

samorząd
10.11.2008 15:53

Szczecin: X-lecia Samorządów Województw RP

O konieczności dokończenia reformy administracyjnej, zwiększeniu kompetencji regionów, powiatów i gmin dyskutowano w Szczecinie podczas uroczystości z okazji X-lecia Samorządów Województw RP.

Podziel się
Dodaj komentarz

O konieczności dokończenia reformy administracyjnej, zwiększeniu kompetencji regionów, powiatów i gmin dyskutowano w Szczecinie podczas uroczystości z okazji X-lecia Samorządów Województw RP.

W liście do zebranych, w tym parlamentarzystów, marszałków województw, radnych, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza, premier Donald Tusk podkreślił, że samorządowcy mają prawo do satysfakcji, bo wykonali wielką pracę. "Bez waszej wyjątkowej aktywności, widocznej szczególnie na poziomie samorządów województw, trudno sobie wyobrazić tak dynamiczny rozwój regionów" - napisał m.in. premier.

Jak dodał, w ocenie rządu reformę administracyjną należy dokończyć. Podkreślił ścisłą współpracę rządu i samorządu. "Reforma ma na celu decentralizację i przekazanie samorządom większych uprawnień, wzmocnienie ich podstaw majątkowych i finansowych" - zaznaczył.

Prezes Związku Zarządu Województw RP Jan Kozłowski mówił, że polska reforma jest powszechnie uznawana za wzorową, a po 10 latach jej efekty są pozytywne, choć zdarzają się niedoskonałości, np. przy realizacji przez samorządy inwestycji czy przy wykonywaniu usług publicznych.

Jako konieczne zmiany w funkcjonowaniu samorządów na szczeblu wojewódzkim wymienił m.in. weryfikację zasad funkcjonowania kontraktu wojewódzkiego. "Obecnie to instrument na granicy sensowności. Jeśli mamy go utrzymać, to powinien służyć przekazywaniu samorządom pieniędzy z budżetu państwa, nie tylko pieniędzy unijnych" - wyjaśnił.

Podczas konferencji prasowej w przerwie obrad Kozłowski dodał, że prace rządu nad decentralizacją państwa, wiążą się głównie z tzw. ustawą kompetencyjną, czyli przekazywaniem kompetencji wojewodów marszałkom województw, a także części kompetencji województw do powiatów i gmin.

Poinformował również, że usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne, związane z oddłużeniem firmy, inwestycjami, modernizacją taboru, wymaga nie tylko woli, ale także żmudnych prac.

Wcześniej zapowiadano, że podczas uroczystości w Szczecinie zostanie podpisana umowa o przekazaniu samorządom spółki.

Wszystko wskazuje, że od stycznia przyszłego roku samorządy przejmą koleje regionalne, ale wymaga to dopracowania wielu szczegółów - podkreślił prezes.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował, że rząd chce przekazać także dworce samorządom. "Projekt ustawy w tej sprawie przeszedł już drogę parlamentarną. Po wejściu w życie ustawy będzie akt prawny, który pozwoli również samorządom na przejęcie dworców" - dodał. Poinformował także, że rząd przygotował projekt ustawy o koncesji, która pozwoli samorządom jako właścicielom dworców oddawać je w ręce koncesjonariuszy. Chodzi o to, by za pieniądze niepubliczne, lecz pieniądze koncesjonariuszy i na ich ryzyko dworce stały się dobrze prosperującymi strefami komercyjnymi - wyjaśnił minister.

Kozłowski mówiąc dziennikarzom o projekcie ustawy o polityce miejskiej tzw. ustawy metropolitalnej zaznaczył, że Związek potrzebuje jeszcze dwa-trzy miesiące na prace nad nim. Chcemy się spotkać z prezydentami dużych miast, by dyskutować m.in. nt. roli marszałków i prezydentów tych miast - zaznaczył.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że Związek Województw nie jest przeciwny projektowi, ale chce zachowania spójności terytorialnej w "sposób nowoczesny i najmniej kosztowny".

"Na tym etapie prac nad projektem nie można jeszcze mówić o konkretnych rozwiązaniach finansowych. Pewien strumień pieniędzy na politykę miejską musi być skierowany, ale w taki sposób, by nie obarczać kosztami samorządów regionalnych. W naszych propozycjach powinny być wskazane źródła finansowania polityki miejskiej" - dodał marszałek.

Podczas uroczystości wręczono honorowe odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego tamtejszym samorządowcom oraz m.in. Sylwii Bretschneider, która jest prezydentem parlamentu Mekleburgii Pomorza-Zachodniego. PAP)

Tagi: samorząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz