Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Znaleziono druki i monety z XIX w.

0
Podziel się

Na gazety, monety oraz foldery reklamowe i druki firmy C. Voss & Sohn
pochodzące z końca XIX w. natknęli się robotnicy remontujący jeden z budynków przy ul. Swarożyca w
Szczecinie. Przedmioty liczące około 130 lat przekazano Archiwum Państwowemu w Szczecinie.

bEqagxMB

Na gazety, monety oraz foldery reklamowe i druki firmy C. Voss & Sohn pochodzące z końca XIX w. natknęli się robotnicy remontujący jeden z budynków przy ul. Swarożyca w Szczecinie. Przedmioty liczące około 130 lat przekazano Archiwum Państwowemu w Szczecinie.

Jan Macholak dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie powiedział w środę PAP, że do archiwum trafiły cztery będące ówcześnie w obiegu monety i dwie gazety: wydana 1 sierpnia 1883 r. codzienna "Nowa Gazeta Szczecińska" i prawdopodobnie tygodnik "America", który także mógł zostać wydany tego samego dnia.

Jak mówił Macholak, wśród przedmiotów są także foldery reklamowe, fotografie i druki firmy C. Voss & Sohn, która zajmowała się produkcją konnych wozów strażackich a także ludwisarstwem. Firma znana była z produkcji m.in. dzwonów, które w tamtym czasie trafiły do wielu świątyń na Pomorzu - dodał.

bEqagxMD

Znaleziono także akt erekcyjny budynku, który usytuowany był w przeszłości przy ul. Swarożyca.

Przedmioty znajdowały w miedzianej tubie pod ziemią. Natknęli się na nią we wtorek robotnicy remontujący budynek przy ul. Swarożyca. Znalezisko wzięto za niewybuch i wezwano saperów. Ci stwierdzili, że nie jest to ładunek wybuchowy i otworzyli tubę. Przedmioty trafiły do szczecińskiego archiwum. (PAP)

res/ ula/

bEqagxNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)