Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczuka: RCL przygotuje projekt dotyczący tzw. odwróconej hipoteki

0
Podziel się:

W ciągu kilku miesięcy może być gotowy projekt ustawy o odwróconym kredycie
hipotecznym - poinformował w piątek PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka. Projekt przygotuje
Rządowe Centrum Legislacji.

W ciągu kilku miesięcy może być gotowy projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym - poinformował w piątek PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka. Projekt przygotuje Rządowe Centrum Legislacji.

"Liczymy, że ustawa wejdzie w życie tak szybko, jak będzie to możliwe. Proces legislacyjny związany z przygotowaniem projektu przed jego wysłaniem do Sejmu może potrwać kilka miesięcy" - powiedział Szczuka.

Założenia projektu powstały w Ministerstwie Finansów po trwających wiele miesięcy uzgodnieniach m.in. z innymi resortami, Związkiem Banków Polskich, Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych, Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową. Resort przewiduje w nich, że wszyscy, a nie tylko osoby starsze, będą mogli zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny, ponadto będzie go można spłacić przed terminem albo odstąpić od umowy.

Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa kierowana zwłaszcza do osób starszych, jako uzupełnienie ich skromnej emerytury. Polega na tym, że bank udziela kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości, np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Kredytobiorca nie musi za życia spłacać kredytu - choć może - i do śmierci pozostaje właścicielem nieruchomości lub prawa do niej.

Po śmierci prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na bank, ale spadkobiercy mogą zdecydować się na spłatę kredytu po zmarłym. Dzięki temu zachowują prawo do nieruchomości. Jeżeli tak nie zdecydują, bank przejmuje własność nieruchomości, ale musi wypłacić spadkobiercom różnicę między wartością kredytu, jaka została do spłaty (z odsetkami i innymi należnościami) a wartością przejmowanej nieruchomości.

Spadkobiercy mieliby rok na spłatę kredytu po zmarłym albo mogliby otrzymać różnicę między wartością nieruchomości a roszczeniem banku.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest oferowany - na podstawie obowiązujących przepisów krajowych - w 10 państwach UE, m.in. Wielkiej Brytanii (gdzie tego typu produkt bankowy jest najbardziej rozwinięty w ramach UE), Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Finlandii, Holandii, Węgrzech, Włoszech, Francji. Tego rodzaju kredyt jest też dostępny np. w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

mmu/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)